۵ علامت که نشان میدهد خودرو نیاز به تعمیر دارد

دود کردن ماشین چمن زنی: احتمالا مشکل از روغن یا زیاد بودن آن است، اگر بعد از بررسی و تعویض روغن مشکل حل نشد، توصیه می شود به تعمیرکار مراجعه سایت tamirgah-mojaz نمایید. ایده انجام تعمیرات، حتی انجام کاری ساده مانند تعویض روغن اگر کاملا غیرممکن نباشد احتمالا ترسناک خواهد بود. ممکن است یک نفر استفاده کمی از خودرو داشته باشد و آن هم محدود و به فواصل بسیار کوتاه؛ حتی این فرد نیز برای انجام سرویسهای دورهای خودرو و مخصوصا تعویض روغن موتور آن، باید از زمانبندی سختگیرانه پیروی کند! همچنین تکنسین اتوداکار با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و مهارت کافی که دارند به راحتی میتوانند ایرادات گیربکس، تعمیر موتور رنو و همچنین تعمیر خودرو های ژاپنی مثل تعمیر موتور جوک .. را برطرف کرده و شما دغدغه و نگرانی نداشته باشید. این کار به شما کمک میکند هنگام مراجعه به تعمیرکار، بهتر بتوانید او را برای پیدا کردن مشکل راهنمایی کنید.

با این وجود اگر از اگزوز خودرو دود خارج شود، امکان نشت روغن و یا وجود مشکل در قطعات موتور خودرو شما وجود دارد. برخی هم نگران کارهای اداری و کسب مجوز پلیس راهور جهت تعویض موتور ماشین شان هستند . این دو بخش وابستگی شدیدی به هم دارند. همیشه باوری وجود داشته که نوع روغن موتور مورد استفاده در یک خودرو باید ثابت بماند و از برند های متفاوتی برای یک خودرو به کار نرود . کاربرانی که در طول روزهای اخیر متوجه وجود اشکال و خرابی در موتور ماشین لباسشویی خود شدهاند، میتوانند جهت دریافت سرویسهای تخصصی مرتبط با این بخش از دستگاه با کارشناسان ما در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرند. در این موقعیت ما هیچ پاسخ ثابتی نمی توانیم به این سوال بدهیم. با شل شدن سیم گاز، دریچه ورود هوا به طور کامل باز نمی شود که در این حالت طبیعتا هوای کافی به درون سیلندر راه نیافته و انفجار قدرتمندی حاصل نخواهد شد. بوی بد ممکن است نشانهای از این باشد روغن یا مایع خنک کنندهای که درون رادیاتور قرار دارد نشت میکند، شاید هم گازهای خطرناک اگزوز، راهشان را به داخل کابین پیدا کردهاند.

آنها بنزین یا گازوییل میسوزانند و قطعات فلزی موجود در زیر کاپوت نیز ریاد داغ میشوند، ولی اگر این بوی ناخوشایند وارد کابین بشود، نشان دهنده وجود مشکل است. گازهایی که از اگزوز خودروها خارج میشوند، حاوی موادی سمی نظیر منواکسید کربن هستند، بنابراین اگر در داخل کابین، بوی دود اگزوز به مشام میرسد، بهتر است پیاده شوید و ایراد را برطرف کنید. ابتدا در جایی مسطح و بدون شیب ماشین را پارک کنید و موتور را خاموش نمایید و مطمئن شوید موتور را حداقل ۵ دقیقه خاموش نگه داشته اید. هنگامی که موتور به سوخت بیشتری نیاز دارد، مانند مواقعی که از سراشیبی تپه بالا میروید، ممکن است سوخت کافی به موتور نرسد تا کار به خوبی انجام شود. هیوندای ix45 یا همان سانتافه یکی از محبوب ترین شاسی بلندها در بازار کشور است، سانتافه با چهار موتور ۲۴۰۰، ۲۷۰۰، ۲۰۰ و ۳۳۰۰ سی سی در ایران عرضه شده است لذا باید گفت در زمان خرید روغن موتور برای این خودرو باید بسیار دقت داشته باشید چرا که در صورت استفاده از روغن اشتباه یا بی کیفیت، آسیب جبران ناپذیری به موتور این خودرو وارد می شود. در این مرحله باید درپوش روغن موتور را بردارید و روغن موتور جدید را به خودرو اضافه نمایید.

در این مورد هم میتوانید باز اضافه کردن آب یا ضد یخ به رادیاتور، از جوش آوردن موتور جلوگیری کنید ولی عاقلانهترین کار این است که در اسرع وقت به تعمیرگاه بروید. موتور ماشین ظرفشویی از اصلی ترین قطعاتی است که موجب راه اندازی ظرفشویی می شوند. آیا خورویتان هنگام بالا رفت از سراشیبی بیش از حد زور میزند؟ در هنگام جدا کردن سرسیلندر از بلوکه سیلندر چنانچه بین آنها چسبندگی بوجود آمده می توانید به وسیله چکش پلاستیکی ضربه ملایمی را به سرسیلندر وارد کنید. تا قبل از سال 2006، تعویض صافی بنزین کار ساده ای بود، ولی بعد از آن زمان بود که خودروسازان رفته رفته صافی ها را داخل باک قرار دادند.

جالب این است که خراب شدن هر قسمت از موتور نشانه هایی قبل و بعد از وقوع از خود نشان می دهد که راننده باید به آن توجه داشته باشد. اصطکاک موجب تولید گرما و به طبع آن فرسودگی اجزای موتور میشود. این سیستم ضعیف خنک باعث میشود که روغن گیربکس خنک نشود و باعث عدم تعویض به موقع دنده میشود. و همچنین در بیشتر موتورهایی که سیستم خنک کاری آنها از نوع آبی است مجاری ای را جهت حرکت آب ، ایجاد می کنند تا حرارت موتور توسط جریان آب دفع شود. این مشکل میتواند توسط طیف وسیعی از مشکلات ایجاد شود که از جمله آنها می توان به سایش پیستون، نشت گاز منیفولد ورودی، مهر و موم روغن موتور فرسوده و خرابی واشر سر اشاره کرد. سرسیلندر، واشر سیلندر و بوش سیلندر از دیگر اجزای متصل به سیلندرها هستند. چون هر ایراد دیگری بغیر از خرابی موتور خودرو مانند جلوبندی یا بدنه و سایر قسمتهای دیگر خودرو را زمینگیر نمیکند.

سادهترین راه برای جلوگیری از آسیب به دسته موتور این است که مدام آن را بررسی کنید و فراموش نکنید که این قطعه عمر طولانی دارد و به راحتی خراب نمیشود و حتی در زمان خرابی نیز قادر به تحمل وزن زیادی است. ضعیف شدن حرکت خودرو در سربالایی و حتی سطوح صاف . در این روش ابتدا مجاری آب و روغن را مسدود کرده و مقداری گریس را جهت جلوگیری از آسیب دیدن ، سرسیلندر به سطوح صیقلی می مالند، سپس مقداری از گرد سمباده یا پودر شیشه را با فشار، روی سطح سرسیلندر توسط دستگاه می پاشند . یا لرزش بدنه دارد؟ سوکت پشت بدنه ساعت را جدا کنید. مانند بدنه موتور خودرو یا سیلندر، سرسیلندر، میل لنگ، میل سوپاپ و استکان تایپیت، رینگ و پیستون، گژن پین، شاتون، یاتاقان، اویل پمپ، واحد کنترل مرکزی ایسیو، انواع سنسور و عملگرها، سوزن انژکتور، شمع، کویل و … قبل از شروع این کار باید بنزین داخل کاربراتور را برای جلوگیری از خطر آتش سوزی تخلیه نمائید، سپس شمع های موتور را باز کرده و اکسیژن به داخل سیلندر را به وسیله لوله مسی به داخل سیلندر هدایت کنید یا ورود اکسیژن به داخل سیلندر اکسیژن با رسوبات کربن واکنش شیمیایی انجام می دهد و کربن ها را به گاز اسید سیتریک تبدیل می کند.

سرویسهای دورهای بنا به توصیه کمپانی سازنده وابسته به کارکرد کیلومتر یا زمان باید صورت گیرد. فاصله تغییر روغن موتور تحت تأثیر نوع موتور (توربو ، دیزل یا بنزین) ، سوخت مورد استفاده و وضعیت فیلترها قرار می گیرد. روتور را به داخل محور هل داده تا درجای مناسب قرار گیرد. دود آبی: معنای دود آبی این است که روغن از مسیر معین خودش در داخل موتور خارج شده است و به همراه بنزین در حال سوختن است. فیلتر هوا یکی از ساده ترین عواملی است که در صورت کثیف شدن، می تواند تاثیری منفی در کارکرد بهینه موتور داشته باشد. این اتفاق بسته به نحوه رانندگی شما و نوع خودرو، پس از پیمایش ۴۸۰۰ تا ۳۲۰۰۰ کیلومتر یا پس از گذشت ۲۴ ماه رخ می دهد. اگر هنگامی که سعی میکنید خودرو را روشن بکنید، این صدای ناهنجاری به گوش میرسد، ممکن است استارت نیاز به تنظیم یا تعویض داشته باشد. چراغهایی که باید بیشتر به آنها توجه بکنید، عبارتند از: چراغ روغن، چراغ فشار روغن و چراغ چک موتور.

در این مقاله به مهمترین شانه های آشکار از کاهش توان موتور اشاره خواهیم کرد. چک کردن سیم گاز و محکم کردن آن در صورت نیاز می تواند در برطرف کردن مشکل افت توان موتور کاملا موثر باشد. از آن جایی که کار فیلتر، گرفتن مواد زائد از بنزین است، خودش هم به تدریج کثیف میشود و پمپ بنزین باید شدیدتر کار کند تا بنزین مورد نیاز موتور را از میان فیلتر عبور بدهد. اگر ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشید، خودتان هم میتوانید معایب سیستم سوخت را بر طرف کنید، ولی اگر مشکلات دیگری نیز وجود داشته باشد، به تجهیزات بیشتری نیاز خواهید داشت. برای این که به علت افت توان موتور پی ببرید، باید صبور باشید، چون تشخیص عیب گاهی زمان بر است و ممکن است مکانیک با یک بار بررسی نتواند آن را تشخیص بدهد. در هر صورت، بهتر است هر چه زودتر به فکر چاره باشید، چون این بوهای بد ممکن است ناشی از یک مشکل جدی باشند و هزینه زیادی روی دستتان بگذارند.

مشکل خرابی یا انسداد برای انباره اگزوز یا همان صدا خفه کن (Muffler) نیز که در بخش انتهایی سیستم اگزوز قرار دارد، ممکن است بیفتد. وقتی خودروتان را روشن میکنید، ممکن است همه یا تعدادی از چراغهای روی داشبورد روشن بشوند که جای نگرانی نیست، کامپیوتر خودرو مشغول چک کردن همه سیستمها است، یک به یک، و پس از این که چک کردن هر قسمت به اتمام رسید، چراغ مربوط به آن خاموش میشود و خودرو شما آماده حرکت است. به همین دلیل؛ پستی ترتیب داده ایم تا شما را با نحوه تشخیص علائم عوض کردن روغن موتور ماشین صفر، ماشین ۲۰۶، پژو پارس، ساینا، سمند و دیگر خودرو ها به طور کامل آشنا کنیم. پیش از این که موتورها کاربراتوری بودند، افت توان موتور بیشتر مربوط میشد به گرفتگی فیلتر بنزین ولی سیستم های سوخت رسانی امروزی پیچیده تر هستند و به همان نسبت تشخیص عیب در آن ها نیز دشوارتر است. اگر بوش سیلندر از نوع تر است برای جلوگیری از حرکت نکردن بوش ، به وسیله پیچ ضامن نگهدارنده بوش ها را به سیلندر ببندید.

مبدل کاتالیست یکی از اجزایی است که در مسیر گازهای خروجی قرار داشته و این احتمال وجود دارد که به مرور به دلیل جمع شدن ذرات و جرم، سدی در مسیر خروجی گازها ایجاد کند. همانگونه که هوای ورودی به درون موتور باید به راحتی جریان داشته باشد، گازهای حاصله بعد از احتراق نیز باید بدون مشکل خاصی مسیر موتور تا دهانه اگزوز را پیموده و به بیرون هدایت شوند. موتور ماشین برای تبدیل انرژی شیمیایی بنزین به نیرو محرکه خودرو، از قسمتهایی تشکیل شده است. برای این کار ابتدا موتور را روشن کرده و بعد از رسیدن موتور به دمای نرمال ، آن را خاموش کنید شمع موور را باز کرده و مقداری از مواد شیمیایی را داخل سیلندر بریزید. در روشی دیگر مقداری از مواد شیمیایی را در باک بنزین می ریزند(مکمل) تا اتاق احتراق و رسوبات تمیز باقی بمانند. شاید شمعها خوب کار نمیکنند، لولههای بنزین گرفتهاند، فیلتر بنزین کثیف شده است و چندین و چند علت دیگر می باشد. دستگاه دیاگ با کامپیوتر خودرو اتصال برقرار میکند و تشخیص میدهد چراغ چک دقیقاً به چه علت روشن شده است. اگر وقتی روی پدال گاز میفشارید، موتور نیروی بیشتری تولید نمیکند، علت این است که سیستم سوخت رسانی خوب کار نمیکند و سوخت لازم جهت شتاب گیری در اختیار موتور قرار نمیگیرد.

آیا نیروی موتور چهار سیلندر مانند نیروی یک موتور سه سیلندر به نظر میرسد؟ اگر از موتور سر و صدا به گوش میرسد باید بدانید که مشکل جدی است. این نوع موتور از سه قسمت اصلی «روتور»، «محفظه» و «محور خروجی» ایجاد شده است. یعنی آموزشگاهها باید مانند آموزشهای مکانیک خودرو فنی حرفهای ، برنامهها و کلاسهای دورهی آموزشی خود را به گونهای برنامه ریزی نمایند که در مهلت مقرر تمام سرفصلها و مطالب آموزش داده شود و چیزی از قلم نیفتد ، مورد دومی که در تمایز آموزشگاه مهم و تاثیر گذار است. تعویض فیلتر به تنهایی کفایت نمیکند، بهتر است ببینید چه چیزی مسیر را مسدود کرده است. به طور کلی در هر مرکز تعویض روغنی ، چه درمرکز تعویض روغنی های موجود در تهران چه مراکز تعویض روغنی در هر جای جهان ، یک سری نکاتی به شکل عمومی وجود دارد که رعایت و انجام آن ها حائز اهمیت است . اگر این فلزات روی هم کشیده شوند چه اتفاقی میافتد؟

در ضمن علاوه بر واشر از یک درزگیر جدید هم استفاده کنید. به نحوی که هر ایرادی که در موتور ایجاد میشود هم دلیل مکانیکی میتواند داشته باشد هم دلیل برقی میتواند داشته باشد. اگر این قطعه پر از ذرات گرد و غبار شود، در فرایند تنفس موتور اختلال ایجاد شده و برای دستیابی به هوای بیشتر موتور به تکاپو می افتد. در واقع مکانیک باید با قواعد و اصول کار خود آشنا باشد، همچنین آنها را رعایت کند، اگر از دستگاه ها و وسایل با کیفیت و استاندارد استفاده نکند، باعث آسیب های جبران ناپذیری می شود، بنابراین ایمنی وسایل و محل کار در کیفیت کار او تأثیر زیادی دارد. سیم گاز دیگر عاملی است که اگر شل شود، موتور نخواهد توانست تنفس مناسبی داشته باشد. 7. استفاده از روغن موتور قدیمی و فرسوده باعث ایجاد آسیب به قسمت های مختلف موتور و حتی سوراخ شدن آن نیز میشود.