نکات مهم درباره نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

گاهی ریموت به طور کلی کار نمی کند و نمی توان توسط آن درب خودرو را باز یا بسته کرد و یا صدای آژیر دزدگیر را قطع نمود. برای انجام این کار باید پیچ و مهره را به وسیله آچار بوکس معمولی باز کنید.با انجام این کار روغن خارج میشود. میله اندازهگیری روغن را که معمولا نزدیک موتور قرار دارد را خارج کنید و آن را تمیز کنید و سپس در محفظه روغن موتور قرار داده و پس از چند ثانیه خارج کنید. میله اندازهگیری روغن موتور درجه بندی مینیموم و ماکسیموم دارد. میزان روغن باید بین مینیموم و ماکسیموم باشد. عمر روغن موتور محدود است وبستگی به میزان کارکرد موتور سیکلت و آلودگی های محیط دارد.

عزیزان در مورد هزینه تمام شده تعمیر موتور خودرو قبل از باز شدن و بررسی دقیق میزان خرابی های داخل موتور، به هیچ عنوان نمی توان قیمت دقیق عنوان کرد اما همین بحث سبب گمراه کردن بعضی از سایت tamirgah-mojaz مالکان می شود. در صورتی که روغن موتور به یاتاقان نرسد این مشکل ایجاد می شود بعضی از آنها معمولاً مهار کردن قدرت و خلاصی میل لنگ می باشد. از طرفی پیشنهاد های سنگین برخی از مراکز تعمیراتی مثل بعضی از نمایندگی ها نیز غیر معقول بوده و تعویض موتور و خرید یک موتور کامل در 90 درصد مواقع اصلا نیاز نیست و خرج بیخود خواهید کرد. هیچ شرکت خودروسازی توصیه نمیکند که روغن موتور بیش از یک سال در خودرو باقی بماند؛ حتی اگر در طول یک سال به کارکرد لازم برای تعویض روغن موتور هم نرسیدهاید، باید روغن موتور را تعویض کنید. به دلیل کارکرد زیاد اتومبیل برخی از قطعات مانند سوپاپ از آب بندی خارج میشود و نیاز به تمیز کردن کربن های ناشی از تعویض و همچنین آب بندی دارد.

در صورت بروز، الومکانیک می تواند طی یک زمان بندی مناسب و با کیفیتی بالا به رفع و اصلاح آنها بپردازد. در پوشی است که بر روی سیلندر، پیچ می شود و فضای سیلندر را از بالا می بندد. اگر خواهان این هستید که بدون معطلی و در کمترین زمان نیازهای ماشین خود را مرتفع کنید، پینورک یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود. اگر ورودی محفظه موتور خودرو را بررسی کنید، شاهد یک فیلتر هوا خواهید بود، که ابعاد آن نسبت به فیلترهای قسمتهای دیگر بزرگتر است. امروزه شاهد پیشرفت تکنولوژی در لباسشویی های سطلی هستیم به طور مثال شرکت پاکشوما لباسشویی های سطلی اتوماتیک با 15 برنامه شستشو وارد بازار کرده است. در این حالت پیستون خشک کار کرده و حرارت آن بیش از حد بالا میرود. زمانی که شما استارت میزنید و پیشرانه روشن میشود، یک میللنگ به چرخش درمیآید که همین چرخیدن باعث به کار افتادن تسمه دینام میشود.

تالیسمان از خودرو های مدرنی است که به دلیل داشتن توربو باید در انتخاب روغن موتور برای آن بسیار دقت نمود، کمپانی رنو “بهترین روغن موتور برای تالیسمان” را در آب و هوای سرد و زمستانی، روغنی با گرانروی ۰W40 و گرید کیفی SN و در آب و هوای گرم و تابستانی، روغنی با غلظت ۵W40 با گرید کیفی SN و هجم روغن ۴٫۵ لیتر را معرفی کرده است. بسیار مهم است که فواصل زمانی تغییر روغن را با آنچه توسط خود خودروساز گفته است افزایش ندهیم که بهطورمعمول این کار بین هر ۶ الی ۱۲ ماه یکبار انجام گیرد حتی اگر با خودرو مسافت زیادی را هم طی نکرده باشید. همانطور که گفته شد یکی از اجزایی که توسط این تسمه کنترل میشود، پمپ آب است. برای تعویض روغن موتور ماشین طبق راهنماییهای گذشته گفته میشد که باید هر ۳۰۰۰ مایل یا هر سه ماه روغن ماشین را عوض کرد اما با تغییر موتورها و ماهیت روغنها این راهنمایی منسوخشده است. زیرا هزینه این روغنها دو الی چهار برابر روغنهای معمولی است. البته این عدد متعلق به خودروهای قدیمی است و در اتومبیلهای جدیدی مثل ۲۰۶ sd که از مواد EPDM استفاده میکنند، این عدد دو برابر شده و به ۱۵۰ هزار کیلومتر رسیده است.

تسمه دینام بهعنوان یک واسط نیروی تولید شده را به قطعات مهم خودرو منتقل میکند. در واقع روغن در حالت عادی وقتی سرد است مانند روغنهای معمولی درجه ۵ عمل میکند اما زمانی که گرم میشود تنها بیشتر از ۳۰ درجه روان نمیشود. در خودروهایی که دمای کارکرد موتور بسیار بالا می باشد استفاده از از این روغن ها موثر واقع می شود. در واقع بیش از صد سال از طراحی و اجرای این موتور میگذرد. تسمه دینام و تسمه پروانه باید به طور مرتب بازبینی و در صورت نیاز تعویض گردند. طول عمر تسمه دینام وابسته به موادی است که تسمه از آن ساخته شده است. در مجموع حتی اگر از خودرویتان استفاده زیادی نمیکنید و به حد نصاب کیلومتری برای عوض کردن روغن موتور نمیرسید، بهتر است حداقل سالی دو بار اقدام به تعویض آن کنید. ولی اگر روغن پایینتر از خط min یا Low باشد باید به ماشین روغن اضافه کنید. در گذشته از جعبههای چوبی برای قرار دادن ابزار استفاده میکردند ولی امروزه مدلهای فلزی و پلاستیکی جایگزین آن شده است. این تسمه ها با اولین استارت و همگام با روشن شدن خودرو شروع به چرخش نموده و قطعاتی که به آن ها متصل شده اند را به حرکت وادار می کنند.

در نتیجه ترمز عمل نکرده و باعث بروز تصادف می شود. حرارت بالا سبب انبساط بیشتر قطعات پیستون شده و در نتیجه گژن پین درون شاتون قفل میشود. با این روال سلامت خودرو به خطر میافتد و نکته مهم این هست که حتما باید پس از طی مسافت مشخصی تعویض روغن موتور انجام شود تا استهلاک قطعات خودرو کاهش یابد. اما نباید ازین نکته غافل شد که بررسی این موارد همیشه هم توسط خودمان امکان پذیر نیست و نیاز به متخصص در همان زمینه را دارد. چند نکته مهم در نگهداری روزانه ماشین لباسشویی را باید بدانید. در بیشتر تعویض روغنیها، استاد کارها و یا همان مسئولان تعویض روغنی فقط به سفارش شما این موارد را بررسی میکنند.

زمان تعویض روغن موتور، در شرایط و کارکرد سخت، بعد از هر 5000 کیلومتر مسافت است. بعد از حرکت ماشین به سمت بالا، مرحله دوم باز کردن چرخ قدیمی است. توثیه میشود بعد از طی کردن هر ۸۰ هزار کیلومترمربع تسمه تایم باید تعویض شود. در مورد زمان تعویض روغن گیربکس دستی، متخصصان توصیه میکنند که پس از هر 50 تا 100 هزار کیلومتر نسبت به تعویض روغن اقدام نمایند. معمولا خودروهای با گیربکس های اتومات، موتورهای قوی تری به نسبت گیربکس های دستی دارند. از این روغن موتور نیمه سنتتیک بیشتر برای وانتها و خودروهای SUV استفاده میشود و نسبت به روغنهای سنتتیک قیمت پایینتری دارد. در صورت بیشتر و یا کمتر بودن باید نسبت به کم و زیاد کردن روغن اقدام کنید. هر چقدر شماره W کمتر باشد ماشین در روزهای سرد و فصل زمستان راحتتر روشن میشود. هزینه تعمیرات ۲۰۶ در تهران و یا شهر های دیگر چقدر است؟ از جمله خدمات تعمیر خودرو آچاره میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:سوخت رسانی: این خدمت فعلا در شهر تهران ارائه میشود و در صورتی که نیاز به بنزین داشته باشید میتوانید در محل خود از سرویس سوخت رسانی آچاره استفاده کنید.

تسمه پروانه که می تواند از تسمه دینام جدا باشد یا به همراه آن باشد، باعث به حرکت درآوردن پروانه خودرو در قسمت جلویی (معمولا در برخی خودروها برای خنک کردن موتور کاربرد دارد.) و سایر قطعاتی که گفته شد، به کار می رود. یکی از قطعاتی که در خودرو بسیار کاربردی است و باید همواره از سلامت آن آگاه بود، تسمه دینام یا تسمه پروانه خودرو است. از طرفی با توجه به پیچیدگی موتور خودروهای امروزی و وابستگی مستقیم عملکرد بخش مکانیکی و الکتریکی موتور با یکدیگر، حساسیت کار بسیار بالاست. روغن موتور کمک میکند تا قطعات خودرو به نرمی و خوب کار کنند و بیش از حد گرم نشوند. ما با استفاده از برترین تجهیزات با کیفیت ترین قطعات یدکی و نیروهای امدادرسانی متبحر و باتجربه انواع مشکلات خودرو شما را در محل به سرعت رفع می کنیم. تعویض اویل پمپ پژو 206 توسط تعمیرگاه تخصصی:اویل پمپ پژو 206 ، پمپ روغن و به انگلیسی oil pump قطعه ایست که روغن را جهت خنک کاری و لغزنده بودن قطعات موتور پژو 206 به حرکت در میآورد و به این منظور قدرت خود را از میل لنگ میگیرد: رفع چراغ روغن ناشی از ضعیف شدن اویل پمپ پژو 206،تعویض اویل پمپ پژو 206،تعویض فشنگی روغن پژو 206،رفع مشکل گرفتگی فیلتر های اویل پمپ با تعویض آن.

معمولا در اکثر خودرو ها تعداد تسمه هایی که در قسمت جلویی خودرو تعبیه شده اند بیش از دو مورد نیست که یکی از آن ها برای چرخاندن دینام و دیگری برای چرخاندان کمپرسور تهیه هوا، فرمان هیدرولیک و واتر پمپ می باشد. تسمه دینام اگر درب محفظه موتور یا همان کاپوت خودرو را بالا بزنید، در قسمت جلویی موتور، تعدادی تسمه مشاهده خواهید کرد که وظایف مختلفی را بر عهده دارند. باز کردن درب رادیات اگرچه امری ساده به نظر میرسد اما اگر نکات ایمنی که در ادامه خواهیم گفت را رعایت نکنید ممکن است آسیب جدی ببینید. روغنهای سنتتیک الزاما بهطور مستقیم از نفت خام حاصل نمیشوند، بلکه ممکن است از سایر انواع هیدروکربنها برای ساخت آنها استفاده شود و پروسه فرآوری آنها نیز بهطور کامل متفاوت است. روغن موتور پس از کار کردن در معرض تجزیه قرار میگیرد و پس از مدتی خاصیت خود را از دست میدهد و کیفیت آن پایین میآید؛ روغن موتور آلوده نمیتواند به درستی عمل کند و سبب اختلال در حرکات موتور میشود به همین دلیل اگر روغن موتور معمولی بود پس از ۳ ماه ( ۵ تا ۸ هزار کیلومتر کارکرد) و روغن موتور سنتتیک پس از ۶ ماه (۸ تا ۱۱ هزار کیلومتر کارکرد) باید تعویض شود.

برای جلوگیری از ایجاد صدای اصطکاکی در آسانسور مسافری در حین کار، لیوان روغن باید به طور مرتب سوخت گیری شود و کفش های راهنما تمیز شوند و کابین نیز تمیز شود. حالا تصور کنید شما بدون صرف هزینهی اضافی در منزل و محل کار، با خیال راحت نشسته باشید و تمام مراحل تعمیر خودرو شما در حال انجام باشد! در ادامه ما در رابطه با این قطعه و زمان تعویض تسمه دینام (تسمه پروانه ) توضیحات بیشتری خواهیم داد پیشنهاد میکنم با ما همراه باشید. موتور خودرو شامل چندین و چند قطعه است که در اکثر خرابی ها فقط چند قطعه معیوب می شود و تعویض کامل موتور به صلاح شما نخواهد بود با این قیمت های سنگین بازار کنونی.

هنگامی که از روغن موتور مناسب استفاده میکنید، موتور شما به درستی روغن کاری میشود و طول عمر موتور نیز افزایش می یابد. اگر به درستی کار نکند باعث میشود موتور از کار بیفتد. با توجه به اینکه راهی برای اطلاع از اشباع شدنفیلترها وجود ندارد، توصیه شده تا هر وقت روغن موتور را عوض می کنید، تعویض فیلترخودرو را هم انجام دهید، این کار کم هزینه، مزایای زیادی به همراه دارد. برای تعویض روغن موتور ماشین به رنگروغن هم دقت کنید، رنگروغن باید قهوهای یا سیاه باشد اگر رنگروغن روشن بود این بدان معنی است که در سیستم خنککننده ماشین نشتی وجود دارد و ضد یخ به داخل موتور نشت میکند. پاسخ به بسیاری از این قبیل سوالات یکسان است: دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید، این کتاب دستیار نگهداری شما از خودرو است. مشکلاتی از قبیل روغن سوزی، یاتاقان زدن، سوختن واشر سرسیلندر، ایراد کوئل، کار نکردن دینام، مشکل کاتالیزور، خام سوزی و … در صورت خرابی سوئیچ درب هرگز سیگنال بسته شدن را به برد ارسال نمی کند و ماشین لباسشویی شما نیز با توجه به مغز خود که برد می باشد هرگز بسته شدن در را احساس نمی کند که شروع به کار کند.

شرایط هم وجود دارد که مقاومت در برابر فروپاشی حرارتی به طولانی شدن عمر موتور شما کمک میکند. رنگ روغن موتور به دلیل جذب آلودگیها پس از مدتی تغییر میکند. اگر روغن موتور پس از مدتی همچنان شفاف باشد و رنگ آن تغییر نکند یعنی به درستی عمل نکرده است. روغن موتور پس از مدتی مانند قبل شفاف نیست و رنگ آن روبه سیاهی میرود. سپس سایر برندهایی مانند بنز، رولز رویس، پورشه، سوزوکی، تویوتا، آئودی و … بعد از جدا کردن سیم مربوط به گاز انتهای لوله اگزوز را از منیفولد دود جدا میکنید و پیچها را باز میکنید؛ و سپس همه قطعات را به طور جداگانه بررسی میکنید که مشکل موتور از کجا نشات گرفته است. روغن موتور به عنوان یک روان کننده برای قطعات موتور نقش مهمی دارد و از سایش قطعات موتور جلوگیری کرده و مانع از خوردگی قطعات میشود. عوض کردن روغن موتور ماشین در بهترین زمان، باعث سالم ماندن موتور و قطعات آن می شود و از اثرات آسیب زننده احتمالی به آن جلوگیری می کند.