قطعات ضروری در آسانسور

همچنین فرمانهای لازم برای توقف های خودکار و کنترل آسانسور توسط تابلو فرمان آسانسور ( Elevator Controller ) انجام می شود. تعیین محل مناسب برای انجام کار، از ابتدا تا انتها باید مورد بررسی به لحاظ فنی قرار بگیرد. ابتدا نگاهی بیندازیم به برند های معتبر آسانسور سازی در دنیا و سپس شرکت های فعال در ایزان را مورد بررسی قرار میدهیم. در سال 1970 در کشور انگلیس در شهر Northampton از آسانسورهای Express به صورت آزمایشی برای تحقیق و بررسی استفاده شد.

از سال ۱۹۹۵، شرکتهای بزرگ صنعت آسانسورسازی توجه خود را معطوف به نوع جدید آسانسورها یعنی نوع بدون موتورخانه (MRL) کردند. برای اینکه از طریق راه پله از همکف به طبقه 18 بروید، شما باید وزن بدن خود را در خلاف جهت نیروی رو به پایین گرانش حرکت دهید. در سالهای ۱۹۵۰ آسانسور هیدرولیکی روغنی تقریباً همزمان در آلمان و ایالات متحدهی آمریکا به صنعت آسانسورسازی راه پیدا کردد و بلافاصله توانست به محبوبیت دست یابد. آسانسور هیدرولیکی حدود ۶۰ سال پیش در صنعت آسانسورسازی به محبوبیت دست یافت. در برخی از این کشورها صنعت آسانسورهای هیدرولیکی با پیشرفت قابل ملاحضهای همراه بوده است که باعث کاهش قیمت و بهبود عملکرد اینگونه آسانسورها شده است. در ابتدا کاربرد آسانسور هیدرولیکی اغلب برای بار بود اما با بهبود عملکرد آن و به دلایلی اقتصادی، اینگونه آسانسورها برای جابهجایی افراد نیز مورد استفاده قرار گرفت. از این رو اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور کمتر از اهمیت نصب آسانسور نبوده و یک آسانسور صرف نظر از نوع آن و شرکت سازنده آن، می بایست بطور منظم و حداقل ماهانه یک بار توسط شخص یا اشخاص متخصص تحت بازرسی منظم قرار گیرد.

آسانسورهای وینچی موتور های قدرتمند و قوی دارند جهت جابه جایی وسایل سنگین و جابه جایی افراد با ظرفیت بالا با نصب این گونه آسانسورها حمل و جابه جایی راحت تر انجام می شود. اگر بدون اجازه شهرداری، نصب آسانسور انجام شود، صاحب ملک مجبور به باز نمودن آسانسور و پرداخت هزینه های بسیار سنگین جهت جریمه می باشد. توجه داشته باشید که هزینه که باید برای آسانسور وینچی پرداخت شود بسیار کمتر از آسانسور هیدرولیکی می باشد پس آسانسور وینچی کسانی که نمی خواهند هزینه زیادی پرداخت کنند بسیار مناسب است. در حدود 3 الی 5/3 متر فضا برای نصب این نوع پارکینگ نیاز است.

آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقل عمومی است که جابجایی افراد یا کالا بین طبقات یک ساختمان آسان تر می کند. اما مهمتر از هرچیز، آسانسورهای هیدرولیکی بازاری پایدار را به دلیل سطح بالای امنیت و نصب آسان در اختیار دارند. با وجود این، امتیازاتی همچون هزینهی نگهداری کم، انعطافپذیری بالا در طراحی اتاقک، امنیت بالا و نصب آسان و مقرون به صرفهی آن، باعث متمایز شدن این نوع آسانسور شده است. در مقابل باید توجه داشت که آسانسورهای کششی هزینهی نصب بیشتری را میطلبد.

از دیگر موارد مهم در انتخاب آسانسور توان جا به جایی یا همان سرعت جا به جایی است که بر اساس متر بر ثانیه بیان می شود. اگر جزء مجموعههایی هستید که ایمنی برایتان خیلی مهم است، آسانسور مغناطیسی گزینه خیلی خوبی برای شما خواهد بود. آسانسورهای ویلچربر عمودی برای ساختمان هایی که فضای کافی را ندارند، مناسب بوده و در داخل ساختمان نصب می­گردد. آسانسور مغناطیسی حرف اول را در آسانسورها از لحاظ ایمنی و امنیت میزند؛ چرا که اگر ایمنی کافی نداشته باشند، افراد را صحیح و سالم نمیتوانند جابه جا کنند. بنابراین زمانی که بخواهیم باری را از طبقاتی به طبقاتی دیگر از ساختمان جابه جا کنیم از این نوع آسانسور استفاده می­شود که بدین منظور کافی است بار را داخل آسانسور قرار داده و دکمه مربوط به طبقه مقصد را فشار دهیم. اما باید به خاطر داشته باشید که اگر این تعمیر یا سرویس به درستی انجام نگیرد، میتواند زیان های مالی و جانی فراوانی را به بار آورد.

در ضمن ابعاد پارکینگ را با توجه به فضای موجود می توان کوچکتر کرد. به این ترتیب، برق سری استپ با حذف کردن رله واسط از 24 ولت به 110 ولت افزایش پیدا کرد. در کارخانه های بزرگ و انبار های بزرگ به دلیل جابه جا کردن راحت وسایل سنگین می توان از آسانسور صنعتی وینچی نیز استفاده کرد که البته برای راحتی عبور و مرور پرسنل در بین طبقات یک کارخانه نیز می توان این نوع را نصب کرد. امتیازات برجستهی اینگونه از آسانسورها مخصوصاً امنیت و راحتی آن باعث متقاعد شدن شرکتها و افراد به استفاده از آن شده است. بر اساس گزارش سازمان ملی صنعت آسانسور در ایالات متحده (NEII) شرکتها در دههی هفتاد میلادی آسانسور هیدرولیکی بیشتری را نسبت به انواع آسانسورهای کششی ساختند و در سالهای ۱۹۸۰ تولید آنها بیش از دو برابر آسانسورهای کششی بود.

ابعاد آسانسور شیشه ای گرد نسبت به سایز طرح ها به 30 تا 40 درصد فضای بیشتری نیاز دارد. ابعاد آسانسور شیشه ای بسیار متفاوت بوده و میتوان انواع ظرفیت ها را برای آن در نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه مقاله راهنمای خرید آسانسور را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین آدرس شرکت طاهااوج پرواز جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و … در نتیجه برای خرید به نکات کلیدی پاراگراف اخر توجه داشته باشید.

مدت زمان نصب آسانسور به عواملی مانند نوع آسانسور و تعداد طبقات ساختمان بستگی دارد و امکان دارد مدت زمان نصب یک آسانسور بیشتر از 20 روز هم طول بکشد. در گذشته آسانسورها صرفا در امکان و مراکز تجاری بزرگ نصب می­شدند اما اکنون با افزایش ارتفاع و طبقات در ساختمان­های مسکونی ضرورت استفاده از آسانسورها در این مکانها بر کسی پوشیده نیست. اما مزایای بسیار زیاد آسانسور های گیرلس، سبب می شود تا معایب آن به طور کل پوشیده گردد و استفاده بیشتری از آن ها برای ساختمان شود. آسانسورهای حمل کننده ی تخت بر عمدتا برای حمل و جا به جای بیمارانی است که اکثرا قادر به جابه جایی و یا برخواستن نیستند کاربرد دارد ، یکی از شاخص ها و خصوصیات این آسانسورها حرکت آهسته ی آنها می باشد .

همچنین از آن جایی که در بیمارستان ها، چند ثانیه می تواند تفاوت بسیاری در سلامت بیماران داشته باشد، لحاظ سرعت و شتاب مناسب برای انواع اسانسور های بیمار بر ، ضمن رعایت ایمنی بسیار حائز اهمیت است. توجه به تمام این معایب و مزایا برای انتخاب مناسبترین نوع آسانسور بسیار اهمیت دارد. این نوع از سیلندرهای زیرزمینی استفاده میکند و برای ساختمانهای کمارتفاع ۲ تا ۵ طبقه(گاهی تا ۸ طبقه) بسیار مورد استفاده است. از این رو در بسیاری از کشورهای در حال توسعه که دارای ساختمانهای کمارتفاع زیادی هستند، اینگونه از آسانسورها استفادهی بسیار بالایی دارد. بسیاری از اینگونه کشورها بجز موارد خاص پر جمعیت و کم مساحت، مقدار قابل توجهی از ساختمانهای نه چندان بلند دارند.

انواع اسانسور

دلیل قرار دادن وزنه در سیستم آسانسور کمک به بالا بردن آسانسور است که در غیر اینصورت برای این کار باید از موتورهای بسیار قوی با کیلووات بالا استفاده نمود. آسانسور مغناطیسی تفاوتی که دارد این است که قطعاتی مثل کابل فولادی، وزنه تعادل و همین طور موتور خانه، تجهیزات ن، فلکه چدنی و قرقره ندارد و همین امر باعث تفاوت مدل آسانسور مغناطیسی با سایر آسانسورها شده است؛ چرا که این قطعات در انواع دیگر آسانسورها نقش اساسی ایفا میکنند. آسانسورهای مسکونی (خانگی) به طور معمول برای جابه جایی سرنشینان دو طبقه در ساختمان به کار می­روند، اندازه­ای به مراتب کوچک­تر از آسانسورهای تجاری و مربوط به فروشگاه­ها دارند.

پمپ فشار روغن آنها در خلاف جهت جاذبه و به سمت بالا عمل میکند اما این انرژی زمانی که به ارتفاع اولیهی خود باز میگردد، از دست میرود. همچنین کارایی روغن به عنوان مایع هیدرولیک با تغییر دما میتواند دچار تغییر شود. این تغییر کاربری باعث تغییر در قیمت و ایجاد کارکرد بهتر محیطی برای ساختمانهای دو الی چهار طبقه شده است. با استفاده از نسبت های پایین تر گیربکس امکان تغییر سرعت را دارد. بر اساس فضا ونمای کار امکان نصب موتور گیربکس در بالا یا پایین را دارد. اوتیس شناخته شده ترین شرکت حمل و نقل است که از جمله پروژه های معروف آن می توان به برج ایفل، ساختمان امپایراستیت، ساختمان مرکز تجارت جهانی، برج های دوقلوی پتروناس، برج خلیفه، هتل دل کورونادو، آسانسور پیزا در برج لیک پوینت و برج اسکایلون، برج وحشت دیزنی لند اشاره کرد.با توجه به تعاریف بالا میتوان این شرکت را در دستهبندی برترین برندهای آسانسور جای داد.

قطعات اسانسور

همچنین امنیت، اینگونه از آسانسورها آن را به انتخاب مناسبی تبدیل کرده است. روغن ممکن است زیر آسانسور درون زمین نشت کند و باعث آلودگی آب زیر زمین شود. آسانسور هیدرولیکی از پمپ فشار روغن، موتور و شیر صنعتی برای راندن روغن به درون سیلندر و پیستون استفاده میکند که در نتیجهی آن اتاقک به حرکت در میآید. آسانسورهای مسکونی برای خانواده­هایی که در بالا رفتن از پله ها مشکل دارند، مناسب است. قابلیت استفاده از این موتورها در سرعت های بسیار بالا و مناسب برای ساختمان ها بسیار مرتفع. بنابراین با توجه محل مورد استفادهی آن و بررسی مناسب بودن آسانسور کششی برای آن محل جهت نصب اینگونه از آسانسورها اقدام کنید. در این بخش خرابی های مکانیکی و الکتریکی شایع در آسانسور مسافربر بررسی می شود.

همانگونه که پیشتر نیز خواندید، انتخاب مناسب آسانسور با توجه به مزایا و معایب هر نوع از آسانسورها سایت میتواند صورت بگیرد. همانگونه که در سطور بالا خواندید، استفاده از آسانسور هیدرولیکی برای ساختمانهای کم ارتفاع به دلیل هزینهی نصب کم و نگهداری آسان، فضای اشغالی کمتر و همچنین آزادی در طراحی زیباتر انتخاب مناسبی است. آسانسورهای کششی در کنار مزایای خود همچون سرعت بالاتر و دسترسی به ارتفاع بیشتر معایبی را نیز همچون نگهداری سخت و هزینهی نصب بالا دارند.

تعمیر اسانسور

به همین علت، وجود تعمیرکار آسانسور در این میدان بسیار ضروری و حیاتی است.تعمیرکار آسانسور چه کاری انجام می دهد: آهن کشی و اسکلت آسانسور، نصب ریل و دربهای آسانسور، مکانیک آسانسور، نصب و تنظیم کابین آسانسور،سیم کشی و راه اندازی آسانسور، دور اندازی آسانسور، تحویل و سپردن آسانسور. آسانسور بیمار بر و بیمارستانی این نوع آسانسور ها جهت حمل و نقل بیمارستان و یا تخت های اتاق های عمل در مرکزهای درمانی از قبیل کلینیک ها ، بیمارستان ها ،درمانگاه ها، نصب و راه اندازی می گردنند. در تعریفی مشابه، آسانسور به مجموعه تجهیزات حمل و نقل گفته می شود که انتقال عمودی مردم و یا وسایل بین طبقات ساختمان را فراهم می نماید. معمولا عملکرد آسانسور با در نظر گرفتن عواملی چون ایمنی، کیفیت نقل و انتقال مسافر، سروصدا و ارتعاش، میزان مصرف انرژی، زمان باز و بسته شدن درب و…

پاراشوت ها از سه نوع عمده لحظه ای ( که استفاده از آن منسوخ شده)، تدریجی و غلتکی تشکیل می شوند . همچنین دوره های آزاد این شغل در آموزشگاه های معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند. یکی از موارد بسیارمهم بعد از نصب آسانسورهای کارگاهی ، بازدید های دوره ای پس از نصب است ، که باید این بازدید ها به صورت هفتگی وماهیانه انجام شود .