عمر مفید و بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو 10w40 و 20w50

امروزه شاهد پیشرفت تکنولوژی در لباسشویی های سطلی هستیم به طور مثال شرکت پاکشوما لباسشویی های سطلی اتوماتیک با 15 برنامه شستشو وارد بازار کرده است. در لباسشویی های اتوماتیک برای خشک شدن لباس ها از سیستم های حرارتی استفاده شده در صورت که در لباسشویی های تمام اتوماتیک خشک شدن لباس ها از طریق سیستم حرارتی برقی صورت می گیرد. شاهاسماعیلی قیمت چند نمونه روغن خارجی را مثال میزند: «برای مثال قیمت لیکومولی اصل حدود ۳۰۰ هزار تومان بود که الان به یک میلیون تومان نزدیک شده است، آن هم تقلبی. این در مفهوم ساده به معنی آسیبدیدگی موتور و روغن سوزی و کاهش تراکم گاز و کشش خودرو خواهد بود. اگر فشار این قطعه کم شود، سوخت رسانی به درستی انجام نمیشود و در نتیجه موتور خودرو عملکرد درستی نشان نخواهد داد، این فشار را با فشار سنج ینزین اندازه گیری میکنند. تعویض لنت ترمز: یکی از مهمترین سیستمهای خودرو شما، سیستم ترمز است و برای ایمنی شما و سرنشینان خودرو باید عملکرد درستی داشته باشد.

یا به دلیل رانندگی در شرایط آب و هوایی سخت، حمل بارهای سنگین با خودرو، بکسل کردن خودرویی دیگر و شرایطی از این نوع، باعث وارد شدن فشار زیادی به موتور خودرو شود و زمان تعویض روغن موتور خود را شما را سایت tamirgah-mojaz زودهنگام کند. حین انتظارتان برای خنک شدن خودرو (وقتی چشمتان به آمپر آب نیز هست)، فکرتان را جمع کنید و از کسی کمک بخواهید. اگر مقدار خنک کننده پایین است، ریختن مقدار مناسبی میتواند از موتور شما محافظت کند و از داغی بیش از حد قبل از تعمیر و کمک خواستن پیشگیری کنند. در این صورت متوجه میشوند که کیفیت آن در چه حد است. تعمیرگاه های پژو 206 زیادی در تهران موجود است و تقریبا در هر خیابان شما یک تعمیرگاه 206 میبینید اما بین این تعمیرگاه ها با بهترین تعمیرگاه تخصصی پژو 206 تهران تفاوت هایی وجود دارد که مهمترین آن عملیات تخصصی آن ها و تخصص داشتن در عیب یابی کردن ماشین است. مجموعه تعمیرگاه مجید با هدف ارائه خدمات تخصصی گیربکس اتوماتیک و قطعات اصلی گیربکس اتوماتیک پژو 206، در سال 1384 تاسیس و از آن زمان تا کنون بیش از صدها ماشین مشتریان خود را تعمیر و گارانتی بلند مدت کرده است، تعمیرگاه مجید متشکل از تیمی 10 نفره و متخصص، خدمات تخصصی گیربکس اتوماتیک را همراه با گارانتی و تضمین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد و یکی از بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک 206 تهران محسوب می شود.

به دلیل مکان قرارگیری گردگیر در سیستم خودرو و ارتباط مستقیم آن با گیرس موجود در گیربکس بسیار حساس بوده و بعد از مدتی از بین می رود و فاسد می شود که این فاسد شدن منجر به آسیب های جدی تر در قطعه و پارگی آن می شود که در نهایت باعث پس دادن گیریس می شود و همچنین باعث قفل کردن موتور و از بین رفتن آن می شود. بله، ممکن است با این کار شما قبل از این که موتور کامل بایستد، به مقصد خود برسید، اما موجب مشکلی بزرگتر و پرهزینهتر خواهید شد. به طور کلی قسمت موتور اتومبیل از این قطعات که ذکر شد تشکیل شده است در صورت کارکرد مناسب و صحیح این قطعات اتومبیل شما دارای موتور سالم میباشد. به هر حال در نظر داشته باشید که حتی یک تولید کننده تنها هم می تواند توصیه های مختلفی در مورد انواع خودروهای خود به شما ارائهد دهد.

در موتور مواد افزودنی زیادی مانند پاککنندهها وجود دارد که وظیفه جذب و معلق نگهداشتن دودههای حاصل از احتراق در روغن را بر عهدهدارند. در عکس زیر برند های روغن پیشنهادی یدک یار به تفکیک قیمت را میتوانید مشاهده کنید. مراقب باشید تا روغن به همه جای خودرو نریزد؛ برای این منظور میتوانید از یک قیف استفاده نمایید تا روغن در داخل محفظه خود ریخته شود. وظایف روغن موتور شامل روان کاری، کاهش سایش قطعات موتور، کاهش دما، شست و شوی داخل موتور و تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور از دوده است. اگر خودرو در حال حرکت است، آن را متوقف کنید و کاپوت آن را بالا بزنید تا گردش هوای آزاد دمای موتور را کاهش دهد. برای ۱۰ دقیقه از سیستم هوای تازه در سیستم خنک کننده خود استفاده کنید. البته این کار شاید زیاد مفید نباشد، اگر شلنگ خنک کننده شما گرفته باشد یا منشأ مشکل، فن رادیاتور خراب یا واترپمپ باشد، طرز ریختن خنک کننده را از راهنمای خودروی خود بپرسید و جای مخزن را یاد بگیرید. یک تعمیرکار خوب تخصص مکانیکی خود را می تواند به دو روش کسب نماید، روش اول حالت تجربی است و با مهارت آموزی در کنار یک مکانیک به دست می آید، این روش یک روش قدیمی در کسب دانش است که فرد با طی کردن مدت زمانی زیر نظر یک استاد کار ماهر به یک فرد مکانیک قابل قبول تبدیل می شود، این روش هر چند خوب است، اما می تواند بهتر نیز باشد، بهتر بودن روش مکانیکی نیاز علمی را طلب می کند.

مجتبی ناظمی در گفتوگو با خبرنگار ایمنا ضمن بیان اینکه خنککاری، پاککنندگی و روانسازی جزء وظایف روغن موتور است، اظهار کرد: یک روغن موتور مناسب باید این سه کار را به درستی انجام دهد. در حالی که عموما از این روش پیروی می کنند ، آیا این سوال برایتان پیش آمده است چقدر این نصیحت درست است یا با خود فکر کرده اید که خودرویی مثل پراید در این مورد چه تقاوتی با پژو یا سمند دارد؟ احتمالاً با این مشکل مواجه شده اید که مصرف بنزین خودروی شما بی دلیل بالا برود. خودروهای برون شهری که معمولا پیشرانه آنها در یک دور موتور ثابت کار میکند، دیرتر به تعویض روغن احتیاج خواهند داشت؛ اما بهتر است کسانی که در شهر و با ایست و حرکتهای متوالی مواجه هستند، پیش از رسیدن به کیلومتر انقضای روغن، نسبت به تعویض آن اقدام کنند. اویل پمپ همانند قلب در بدن انسان که خون را داخل رگها در تمامی بدن پمپاژ میکند، وظیفه پمپاژ روغن را در مجاری بهعهده دارد.

این سنجه که روی داشبورد قرار دارد، سوزنی دارد که همواره باید وسط را نشانگر باشد؛ اگر به سمت گرما حرکت کند، باید کنار بکشید و اجازه دهید موتور کمی خنک شود. درست است که موتور خودرئی شما نمیتواند خود را خنک و خونسرد نگه دارد، اما شما که میتوانید خونسرد باشید! در صورتی که با وجود کار کردن فنها آمپر خودرو پایین نیاید، احتمالا سطح آب رادیاتور خودرو پایین است. اگر شیشههای خودرو را کمی پایین کشیدهاید، حتما حواستان به آب و هوا باشد تا با یک باران تابستانی شدید داخل خودرو خیس آب نشود. پنجرههای بسته، هوای گرم را محفوظ نگه میدارند و شیشه به عنوان رسانا عمل و گرما را به داخل هدایت میکند.

هرچه سریعتر کولر را ببندید تا فشار موتور کمتر شود. در حالی که تعویض روغن موتور ماشین همیشه خوب است، گاهی لازم می شود که موتور را نیز شستشو دهید. اما در شرایط خاص شاید مجبور شوید که تعویض روغن ماشین رو خودتان انجام دهید. ناظمی اضافه کرد: با از بین رفتن خواص روغن در نتیجه به قلب خودرو فشار زیادی وارد میشود؛ این فشار باعث افزایش دما و اصطکاک قطعات داخل موتور میشود. توجه داشته باشید که برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن خودرو به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندن روغن در داخل مخزن روغن نیز بستگی دارد. از او می خواهید که رفتارش عاشقانه تر باشد و کم تر بدخلقی کند. اجازه دهید عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم. خودرویی که احتمالا سال ها با آن در خیابان های شهر رفت و آمد کنند و مهم تر از همه همراه آن، پا به جاده بگذارند. این خودروی فرانسوی چنان خوب عمل کرد که یک سال بعد، در تاریخ ۱۹۸۵ و در حضور برندهایی چون بنز و بامو و… به عنوان مثال خودروی تویتا برای یک محصول خود مانند تویوتا توندرا توصیه می کند که در هر ۲۵۰۰ مایل اقدام به تعویض روغن انجام شود.

با این کار، همه گرمای موتور را به داخل هدایت میکنید. هوای گرم همیشه به سمت بالا میرود؛ بنابر این، دریچههای کف را تا آخر باز کنید تا هوای گرم را به بیرون هدایت کند سپس وقتی خودرو خنک شد، میتوانید دریچههای بالا را نیز باز کنید. روشن کردن بخاری در روزهای گرم تابستانی شاید آخرین کاری باشد که بخواهید انجام دهید، اما با این کار هوای گرم موتور را به داخل هدایت میکنید که باعث خنک شدن موتور میشود. شاهاسماعیلی که تعویضروغنی دارد درباره شرایط دستمزدها میگوید نرخنامه اتحادیه کفاف نمیدهد و «اگر بخواهیم بر اساس نرخ اتحادیه کاسبی کنیم عملا باید در اینجا را ببندیم». به طوری که هریک از موتورهای نامبرده را میتوان در مرکز کارتل سرویس و تعمیر کرد. وی افزود: مقدار کارکرد برای موتورهای ثابت مانند موتورهای نیروگاهی که حرکت نمیکنند به صورت ساعتی محاسبه و برای موتورهای متحرک مانند خودرو بر طبق مسافت طی شد مناسبترین زمان تعویض روغن مشخص میشود. تأکید میشود که هرگز آب را روی موتور نریزید، زیرا کاهش دمای ناگهانی موجب آسیب دیدن سرسلیندرها و قطعات داخلی موتور خواهد شد. هرچه بیشتر بماند، بدتر خواهد شد.

البته اطمینان حاصل کنید که پنجرهها را زیاد پایین نکشید تا کسی نتواند به داخل خودرو دست یابد. همچنین از خراب شدن کابین داخل خودرو با اشعههای مضر آفتاب محافظت میکند. مغازهای که در مرکز شهر فعالیت میکند مطمئنا از من هزینه کمتری دارد». یکی دیگر از دلایل کاهش روغن کمپرس موتور است که باعث بخار روغن و کاهش یافتن آن میشود. این کارشناس مکانیک خودرو ادامهداد: H نشان دهنده بیشترین سطح روغن و L پایینترین سطح آن است که اگر روغن از آن سطح کمتر بود میتوانیم به کم بودن روغن موتور پیببریم؛ بعد از آگاهی از کمبود روغن باید دلایل کاهش آن بررسی شود که این دلایل میتواند از وجود عاملهای مختلفی از جمله روغن سوزی یا روغنریزی باشد که در این صورت باید به مکانیک مراجعه شود. بسیاری از مباحث مربوط به نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور ممکن است در راهنمای خودروی شما آمده باشد دقت کنید که اکثر دفترچه های راهنمای خودرو دو لیست متفاوت بر حسب مسافت طی شده برای تعویض روغن خودرو دارند.

خرابی گیربکس اتومات هم میتوانند چنین علائمی را داشته باشد و پیشنهاد میشود برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خود به تعمیرگاه های تخصصی ماشین در تهران مراجعه کنید. مکانیکها هر ۴۰۰۰۰ مایل یا ۶۴۰۰۰ کیلومتر یک بار به تمیز کردن رادیاتور پیشنهاد میکنند؛ اما شما طبق گفته کارخانه مبدأ خودروی خود عمل کنید. مطالبی که گفته شد به دلایل خرابی و مشکلات ریموت ها اشاره کرد؛ اما در صورت مشاهده این مشکلات و کار نکردن ریموت چه راهکاری باید ارائه شود؟ در واقع خرابی هر کدام از قطعات باعث کار نکردن فن خودرو پژو ۲۰۶ میشود. اگر به اتومبیل خود علاقه دارید و تصمیم به تعویض آن ندارید، باید با مراقبت های پیشگیرانه از خرابی آن جلوگیری کنید.فشار آوردن و چک نکردن ملزوماتی که برای خودروی شما ضروری است، باعث آسیب جدی به خودروی شما خواهد شد. نتایج بررسی قابلیت اطمینان ما نشان داده است که حتی خودروهای جدیدتر می توانند بین تغییرات نیاز به روغن داشته باشند. با گذشت زمان این آلودگی روغن را سیاه می کندو فیلتر روغن بسیاری از این آلودگی ها را از گردش و ورود مجدد به موتور حفظ می کند اما ظرفیت این فیلتر محدود است و زمانی که فیلتر نمی تواند به مدت طولانی آلاینده ها را از روغن ماشین حفظ کند دقیقا این زمان ، وقت مناسب تعویض روغن موتور است.

سپس با حرکت شاتون، میللنگ چرخیده و قدرت را به جعبه دنده منتقل میکند. وی متذکر شد: با توجه به میزان کار روزانه ماشین باید گاهی اوقات مقدار روغن خودرو را چک کرد به طور مثال اگر خودرو مسافت زیادی را در روز طی میکند حداقل دو روز یکبار یا هفتهای یکبار باید روغن آن چک شود. نگهداری از سایهبان در خودرو همیشه به شما کمک خواهد کرد، زیرا همیشه نمیتوانید مطمئن شوید مکان خنک و سایه پیدا کنید. پارک کردن در سایه نه تنها خودرو را خنک نگه میدارد، بلکه عمر آن را نیز افزایش میدهد. اجازه دهید موتور قبل از باز کردن در مخزن و ریختن مایع، خنک شده باشد. تعویض روغن ماشین پس از طی مسافت توصیه شده و در فواصل زمانی مناسب و همچنین با رعایت اصول لازم، نقش مهمی در افزایش کارایی و عمر موتور خودرو و همچنین حفظ سلامت آن دارد. این کارشناس مکانیک خودرو خاطرنشان کرد: بهترین زمان تعویض روغن موتور که به آن زمان طلایی نیز گفته میشود درواقع زمان درج شده در دفترچه راهنما موتور است؛ علاوهبر آن در برخی خودروها نوع روغن موتور نیز پیشنهاد شده که با استفاده از آن عمر قطعات داخل موتور افزایش مییابد. پیشنهاد می کنیم مسئله تعویض روغن گیربکس را جدی بگیرید و از روغن های با کیفیت استفاده کنید تا در آینده با مشکلات مربوط به دنده، کلاچ و گیربکس رو به رو نشوید.

مگان در دو تیپ دنده ای و اتوماتیک در ایران عرضه می شود و نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که موتور استفاده شده در مگان اتوماتیک و دنده ای متفاوت است، لذا بدیهی است روغنی که برای مدل اتوماتیک استفاده میشود متفاوت با نسخه دنده ای آن باشد، بنابراین “بهترین روغن موتور برای مگان” در نسخه اتوماتیک ۵W40 و در نسخه های گیربکس دستی ۱۰W40 است که در هر دو مدل باید از گرید SN و حجم روغن موتور ۵ لیتر استفاده شود. اگر هنوز هم قانع نشدهاید که چرا باید مرتبا روغن ماشین خود را تعویض کنید، این مقاله را از دست ندهید. اگر این مهم برای شما هم جای کنجکاوی دارد، با ما همراه باشید.