شرایط نگهداری روغن موتور

همانطور که ذکر شد سه نوع روغن موتور مینرال، سنتتیک و نیمه سنتتیک در بازار موجود است و روغن سنتتیک به علت دارا بودن ویژگیهایی از جمله کاهش سوخت، گرانروی سایت tamirgah-mojaz بالا و … صدایی که در عقب و جلو کردن پلوس به گوش میرسه ناشی از برخورد انتهای میله پلوس با مشعلی است که اگر فنر داخلش باشه این صدا کمتر به گوش میرسه و چندان ربطی به خرابی ندارد. یکی از ضعف های L90 گردگیر پلوس، مخصوصا مربوط به چرخ جلو سمت راننده است. وظایف روغن موتور شامل روان کاری، کاهش سایش قطعات موتور، کاهش دما، شست و شوی داخل موتور و تمیز نگه داشتن قطعات داخل موتور از دوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روغن موتور، تفاوت روغن موتور ترکیبی در مقابل روغن موتور معمولی، و بهترین مارک ها و افزودنی ها برای اتومبیل خود، به صفحه روغن موتور مراجعه کنید. روغن موتور همیشه و در انواع خودرو ها در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد. زمان تعویض روغن موتور خودرو در ماشین های بنزینی و جدید سالی یک بار است، اما یادتان باشد اگر از خودرو خود در شرایط سخت استفاده کرده اید، زمان تعویض روغن موتور زودتر می شود.

بعضی از برندهای روغنهای خارجی مثل کاسترول در ایران پُر میشوند و ما هم از همان استفاده میکنیم. رانندگانی که به طور مداوم فقط 20 کیلومتر یا کمتر رانندگی میکنند؛ باعث میشوند چگالشی در سیستم جمعآوری شود که باعث شود روغن موتور سریعتر تجزیه شود. ضمن اینکه به طور کلی صندلیها از ارگونومی مناسبی برخوردار نیستند و راننده و سرنشینان را در مسیرهای طولانی به شدت خسته میکنند. به طور مثال اگر خودروی شما به مدت 1 سال در پارکینگ خوابیده است، پس از روشن کردن آن منتظر اتفاقات عجیب و غریب باشید. کار نکردن روغن موتور و راکد بودن آن موجب عدم تغییر در کیفیت آن نمیشود، بلکه در این حالت نیز لازم است، روغن موتورهایی با کیفیت متوسط بعد از ۴ الی ۶ ماه و روغن موتورهای با کیفیت بالا بعد از ۶ الی ۱۲ ماه تعویض شوند.

در مواقعی که میخواهید تغییر مسیر دهید با فشردن یا چرخاندن چراغ چشمک زن یا راهنما خودروهایی که در نقاط کورتان هستند و یا پشت سرتان با سرعت بالا در حال رانندگی هستند را مطلع میکنید که میخواهید تغییر مسیر دهید و در صورت استفاده نکردن از چراغ راهنما ۲۰۶ ممکن است تبعات بدی به همراه داشته باشد. این نوع گردگیر مابین چرخ و گیربکس نصب می گردد در ناحیه ای که نیرو در حال انتقال است. در صورتی که روغن موتور دیر عوض شود ممکن است عملکرد خودرو کند و موتور خودرو پر سروصدا شود. از طرفی هم زمانی که شما برای تعویض روغن خودرو به تعمیرکار مراجعه میکنید، تعمیرکار مربوطه دانش کافی برای انتخاب روغن موتور مناسب برای اتومبیل شما را دارد.

پایه اغلب روغن موتورهای موجود در بازار مینرال یا نفت خام است، که طی فرآیندی به محصولی مناسب برای موتورهای خودرو تبدیل میشود. سرپلوس قطعه ای است که پلوس را به چرخ ها متصل کرده و نقش اصلی را در انتقال نیرو و سیستم تعلیق خودرو ایفا می کند. تعویض روغن، در موتورهای بنزینی از اهمیت بیشتری در مقایسه با موتورهای دیزلی برخوردار است زیرا موتور بنزینی به علت تراکم کمتر، بیشتر در معرض آسیب است. با توجه به این سه مورد می توانید بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید تا از بوجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کنید. متفاوت است. و زمان هر روغن موتور با توجه به نوع ماشین شما درج شده است. مطالب مرتبط با روغن موتور در این صفحه قابل مشاهده است. وقتی در خودرو های جدیدتر از روغن موتور ترکیبی استفاده میکنید؛ میتوانید مسافت بیشتری را با آن ها رانندگی کنید، حتی ممکن است بتوانید قبل از تعویض روغن تا 16 هزار کیلومتر رانندگی کنید.

خرابی این قطعه با چشم قابل روئیت است و میتوانید با بازدید روی چاله پارگی و خرابی آن را تشخیص داد، علایم بارز آن روغنی شدن بدنه گردگیر و شفت میباشد، در پلوس داخلی رنو تندر۹۰ در صورت پارگی گردگیر روغن گیربکس دچار ریزش میشود و روغن گیربکس خالی و گیربکس در زمان کمی میسوزد، این قطعه در خانواده رنو مصرفی بوده و توصیه میگردد که بعد از کارکرد حدود ۷۰ هزار کیلومتر تعویض گردد. یک قاعده کلی قدیمی میگوید، تعویض روغن موتور همیشه در هر 4.5 الی 5 هزار کارکرد یا سه ماه یک بار باید انجام شود، البته این یک ایده کلی و قدیمی است. از سوی دیگر، بسیاری از وسایل نقلیه میتوانند به راحتی تا 16 هزار کارکرد هم برانند. تعویض روغن موتور باید در مواقعی که ضروری است باید انجام شود؛ در واقع تعویض روغن باید زمانی انجام شود که وسیله نقلیه شما به آن احتیاج داشته باشد، بسیاری از وسایل نقلیه پس از 4.5 هزار کارکرد هم عملکرد خوبی دارند و نیازی به تعویض روغن موتور ندارند. برخی از وسایل نقلیه لوکس قبل از اینکه نیاز به تعویض روغن داشته باشند می توانند ۱۵۰۰۰ مایل را طی کنند.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که اگزوز تا مدتی پس از خاموش شدن خودرو داغ است و باید مواظب باشید که هیچ جای بدن شما با آن برخورد نکند. پلوس یکی از اجزای جلوبندی خودرو پلوس است. ضروری است که قطعه پلوس از ناحیه سر چرخها متحرک باشد تا در هنگام پیچیدن و دور زدنها دچار تنش و شکستگی نشود. اکثر مالکان خودرو و حتی برخی از تعمیرگاهها تا زمانی که مشکلی در سیستم خنککننده ایجاد نشود به آن رسیدگی نمیکنند. در تعمیرگاه تخصصی ۲۰۶ تمام مشکلات مربوط به خودرو پژو ۲۰۶ بررسی و رفع ایراد میشود. همچنین به صورت عام برای هر سیلندر، یک شمع در نظر گرفته میشود.

در خودروهای دیفرانسیل عقب (محرک عقب) نیرو ابتدا با استفاده از گاردان به دیفرانسیل منتقل شده و سپس با استفاده از پلوس به چرخ ها منتقل میگردد. بههیچوجه نباید از روغنهای با سطح کارایی پایینتر در خودروهای با تکنولوژی بالاتر استفاده کرد. در قدم اول شما باید سطح روغن موتور خودروی خود را بررسی کنید. هر عاملی که سبب تغییر شکل یاتاقان شود به طوری که یاتافان به میل لنگ بچسبد یا بیش از حد از آن فاصله بگیرد ، لایه روغن دیگر توانایی پر کردن لایه بین این دو قطعه را ندارد ، در این حالت گفته می شود که خودرو یاتاقان زده است . با خرید ردیاب خودرو می توانید اقدام به سفارشی سازی دستگاه کنید. بهتر است قبل از مشاهده علائم و نشانه های تعویض روغن اقدام به عوض کردن روغن موتور هنگام دریافت آلارم توسط ردیاب کنید.

با نصب ردیاب خودرو نه تنها مانع از سرقت ماشین، اطلاع از موقعیت دقیق خودرو، کاهش میزان سوخت ماشین شوید بلکه زمان تعویض به موقع روغن موتور خودرو را دریافت خواهید کرد. شما باید مراقب میزان روغن خودرو باشید. به خاطر داشته باشید که روغن تازه ، شفاف و روشن است ؛ و پس از استفاده کم کم تیره و در نهایت سیاه می شود . بازار کار و درآمد شغل آپاراتی و درآمد شغل تعویض روغنی در ایران به چه شکل است ؟ باور غلط 5: از او بپرسید چه حسی دارد. بنابراین حتی اگر خودروی شما در بهترین و ایده آل ترین شرایط هم خوابیده باشد، باز هم نیاز به تعویض روغن دارد. حتی اگر قبل از خوابیدن ماشین، روغن موتور آن را تعویض کرده باشید و بعد از آن ماشین شما در پارکینگ خوابیده باشد، باز هم باید روغن موتور ماشین را تعویض کنید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم جهت تعمیر خودرو خود اقدام کنند، زیرا در غیر این صورت روغن سوزی، تخریب بیشتر قطعات و افزایش هزینه های تعمیر را در پی خواهد داشت، نکته دیگری که در این موضوع حائز اهمیت است، افزایش آلودگی هوا در پی این اختلال است.

هنگامی که خودرو در حالت خلاص است از گیربکس صداهای زیادی به گوشتان برسد. مجموعه گیربکس مجید در خدمت شما صاحبان خودروی 206 است تا گیربکس خودرو شما را با قطعات اصلی و نو تضمینی، در کمترین زمان و بهترین کیفیت تعمیر کرده و تحویل دهد. البته توجه داشته باشید این موارد کاملا بستگی به شرایط کارکرد خودرو دارد. نکته قابل توجه دیگر این است که فرق زیادی بین تعمیرکار پژو 206 گیربکس اتوماتیک و تعویض کار گیربکس اتوماتیک پژو 206 است و بسیاری از قطعات آن قابل تعمیر بوده که متاسفانه بسیاری از دوستان به علت نداشتن تجربه و تخصص کافی آن را تعویض میکنن. ممکن است بعضی از روغن موتورها دیرتر به این عوامل واکنش نشان دهند و ممکن است بعضی دیگر زودتر واکنش نشان دهند. به همین علت ممکن است شما با خسارت های زیادی روبرو شوید. ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چرا رادیاتور پراید خراب میشود و نیاز به تعمیر و تعویض دارد و یا چه زمانی باید این کار انجام شد. چرا که کیفیت و کارایی این روغن از دست رفته است و قطعا باعث خرابی سایر قطعات ماشین شما خواهد شد.

قدم بعدی که برای جلوگیری از آسیب بیشتر به قطعات اتومبیل تان باید بردارید این است که حتما نسبت به تعویض روغن ماشین اقدام کنید. فورا باید روغن موتور خود را تعویض کنید زیرا در صورت عدم توجه به این مسئله، ممکن است آسیب جدی در موتور ایجاد کند. عدد اول نمایانگر میزان گرانروی در فصل گرم سال و تابستان و دمای بالا است و عدد دوم بیانگر میزان گرانروی در فصل سرد و دمای پایین است. نکته: قبل از باز کردن پیچ کارتل، حتما کاپوت را بالا بزنید و درپوش روغن را باز کنید. جعبه فیوز را پیدا کنید و با استفاده از یک پیچ گوشتی دوسو، درب آن را باز کنید. حرکت باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی و خروجی خودرو توسط میل سوپاپ یا میل بادامک انجام میشود که جنس ان از چدن بوده و در برابر آتش و حرارت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار میباشد یکی دیگر از مزیت میل سوپاپ خاصیت ارتجاعی آن میباشد. فرمان خودرو را تا آخر به سمت چپ یا به سمت راست بچرخانید و دور بزنید اگر صدای تقتق شنیدید سرپلوس همان سمت خودرو خراب است و باید بررسی شود اگر به هر دو سمت چرخیدید و از هر دو سمت همان صدای تقتق به گوشتان رسید پس هر دو سرپلوس چپ و راست خراب است.

سنتتیک: این روغن بر خلاف مینرال که از تصفیه نفت خام تولید شده از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربنها تولید شده است. فنی برق می گوید: “اگر در منطقه ای با زمستان های بسیار سرد یا تابستان های بسیار گرم زندگی می کنید ، یا اگر از وسیله نقلیه خود برای یدک کشی یا حمل مواد سنگین استفاده می کنید ، روغن مصنوعی بهترین گزینه است. ساختمان داخلی گیربکس اتوماتیک کمی پیچیده­تر از گیربکس دستی است. علاوه برا ین این خودرو به جای گیربکس دستی پیشفرض از یک گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک بهره میبرد. بیشتر علاقه مندان به خودرو به شما می گویند که روغن خودروی انبار شده همچنان باید هر 6 ماه یکبار تعویض شود.

اگر جز افرادی هستید که علاقه دارید خودتون روغن موتور ماشین رو تعویض کنید یا اصلا میخواهید بدانید انجام عملیات تعویض روغن موتور ماشین چگونه هست، جای درستی اومدید! اگر بالای “خط” روغن بین دو علامت یا در منطقه متقاطع باشد ، سطح خوب است. ممکن است بعضی از خودروها برای مدت طولانی در پارکینگ خوابیده باشند. اگر فقط اکثر اوقات با سرعت پایین رانندگی میکنید و مکرراً موتور اتومبیل را روشن میکنید، ممکن است بعد از هر 1.5 هزار کارکرد به تعویض روغن موتور نیاز داشته باشید. صرفه جویی در هزینه با تعویض روغن موتور خودرو در محلاگر خودتون عملیات تعویض روغن ماشین رو انجام بدید، حدود ۲۰ – ۶۰ هزار تومان در هزینه تعویض روغن صرفه جویی کردید، اما به این شرط که روغن موتور را از یک جای دست اول گیر بیارید.