زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

آزمایشهایی که در سال ۱۳۸۷ شمسی / ۲۰۰۸ میلادی از سوی آزمایشگاه «بلک استون» در ایالات متحده صورت گرفت، حاکی از آن است که حتی اگر روغنی به مدت ده سال دستنخورده باقیمانده باشد، با وجود اینکه کثیف شده و برخی از خواص خود را از دست داده، اما همچنان قابل مصرف است و استفاده از آن آسیبی را متوجه خودرو سایت tamirgah-mojaz نمیکند! کثیف نشدن روغن موتور زمان تعویض فیلتر روغن از نشانههای بیکیفیتی روغن موتور است. افسانه تعویض روغن موتور هر سه ماه یکبار و یا هر 4500 کیلومتر، تقریبا منسوخ شده است. یکی از مهم ترین عواملی که سلامت ماشین را تضمین میکند رعایت بهترین زمان تعویض روغن گیربکس است. با توجه به این سه مورد می توانید بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید تا از بوجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کنید. اگر روغن موتور پس از مدتی استفاده سیاه نشد می بایست آن را تعویض نمود .در موتور سالم ،سیاه شدن روغن به دلیل خاصیت پاک کنندگی آن است که دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه می دارد و طبعا سیاه می شود.

تعویض روغن با ساکشن بهتر است یا کارتل؟ اگر روغن نو و کهنه را با هم مقایسه کنید، میتوانید تفاوت بین میزان چسبندگی آن را ببینید. بررسی آج لاستیک ها و فشار هوا برای وسیله نقلیه شما برای چسبندگی قوی در جاده مهم است. بهترین روغن موتور برای دنا توربو روغنی با غلظت ۵W40 و حجم ۵ لیتر است. مهم ترین علائم نشان دنده پایان عمر روغن موتور به شرح زیر است. اگر در مسیرهای پر رفت و آمد و پرترافیک رانندگی میکنید و بیشتر دنده عوض می کنید عمر مفید روغن موتور کمتر است. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که هر 4 یا 5 هزار کیلومتر، روغن خودروی خود را عوض می کنید، بهتر است بدانید که متخصصین خودرو، الزاما چنین کاری را توصیه نمی کنند. این رینگ ها به دور پیستون قرار می گیرند و در محفظه بوش به سمت بالا و پایین حرکت می کنند.

گیربکس (جعبه دنده) باید بتواند به سرعت حرکت کند و گیر نداشته باشد. اگر مسافتهای طولانی را در سرعتهای زیاد و دور موتور بالا طی نمی کنید (مثل حرکت در بزرگراهها)، موتور خودروی شما به اندازه ای که برای تبخیر مایعات تقطیر شده در سیستم لازم است، داغ نمی شود. در این حالت به دلیل کار نکردن موتور، روغن به میزان کافی گرم نمیشود تا رطوبت ایجاد شده در آن تبخیر شود و از بین برود. گام اول: اگر فصل تابستان است، نیازی به گرم کردن روغن موتور ندارید؛ زیر ماشینتان جک بزنید و پس از پوشیدن دستکش پلاستیکی و قرار دادن سطل یا تشت روغن در زیر کارتل، تلاش کنید تا با کمک آچار رینگی و یا آچار بوکس، پیچ کارتل را باز کنید.

گام دوم: پس از باز کردن پیچ کارتل، اجازه دهید تا تمامی روغن درون موتور تخلیه شود، این کار ممکن است کمی بیشتر از بیست دقیقه طول بکشد. نکته: قبل از باز کردن پیچ کارتل، حتما کاپوت را بالا بزنید و درپوش روغن را باز کنید. تخلیه روغن توسط پیچ تخلیه مطمئناً سریعترین راه است، اما همچنین کاملاً نامرتب است. نکته: به خاطر داشته باشید که برای حفظ سلامت موتور و عملکرد بهتر آن، لازم است که همیشه از یک نوع روغن موتور استفاده کنید. روغن واسکازین موجود در خودروهای دستی ، پس از مدتی با وجود حفظ کیفیت خود،دچار آلودگی میشود.علت آلوده شدن روغن،فرسایش دنده و یاتاقان بوده که مرور زمان ، باعث ایجاد ذرات فلزی ریزی به گونه ای که این ذرات که فقط در زیر میکروسکوپ دیده میشود در روغن واسکازین به وجود می آید.

افرادی که پس از گذراندن فرآیند تعریف شده در سازمان فنی و حرفهای موفق به اخذ گواهینامه شوند با توجه به بین المللی بودن این مدرک میتوانند در تمامی کشورهایی (186 کشور) که عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، مشغول کار شوند و این گواهینامه بینالمللی در همه این کشورها اعتبار دارد. پس با خیال راحت سوکتها رو جا بزنید. لا توجه به مدل و کاتالوگ ماشین می توانید بررسی راحت تری داشته باشید. اما اگر مدل ماشین شما قدیمی تر است، بهتر است به توصیه های سازنده خودرو برای زمانبندی تعویض روغن اکتفا کنید. برای جلوگیری مصرف زیادی روغن و همینطور عدم آلودگی محیط زیست بهتر است بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس را تشخیص دهید. رانا با موتور TU5 و رانا پلاس با موتو TU5 پلاس (موتور TU5 بهینه شده) تولید میشود، از این رو باید گفت “بهترین روغن موتور برای رانا و رانا پلاس” روغنی با غلظت ۱۰W40 و حجم روغن موتور ۳٫۷۵ لیتر است. لباسشویی ال جی، سامسونگ، دوو، بوش، حایر، آبسال، پاکشوما، ایندزیت، توشیبا، جی پلاس برخی از برندهای پرطرفدار لباسشویی هستند. بهترین روغن برای رانا پلاس چیست؟ روغن مینرال یا سنتتیک؟

بهترین روغن موتوری که برای روغن موتور پراید میتوانید به کار بگیرید، روغن موتور نیمه سنتتیک خواهد بود. همان طور که گفتیم روغن موتور نیمه سنتتیک برای پراید مناسب است. نکته: حتما به شاخص ویسکوزیته یا گرانروی روغن موتور دقت کنید و روغن موتوری را تهیه کنید که متناسب با خودرو پراید باشد. از آن جایی که تعویض روغن با باز و بسته کردن پیچ کارتل میتواند به مرور زمان، این پیچ را مستهلک کرده و موجب روغنریزی شود، اصولا بهره گیری از ساکشن پیشنهاد میشود. این بازه تعویض روغن، بسیار متداول است؛ هرچند در همان دفترچه های راهنما توصیه شده که نیم نگاهی هم به نحوه رانندگی خود و اثر دادن آن در میزان پیمایش برای هر بار تعویض روغن داشته باشید. مولکولهای گاز در اثر احتراق، دچار انبساط میشوند.

بعضی از برندهای روغنهای خارجی مثل کاسترول در ایران پُر میشوند و ما هم از همان استفاده میکنیم. هیوندای ix45 یا همان سانتافه یکی از محبوب ترین شاسی بلندها در بازار کشور است، سانتافه با چهار موتور ۲۴۰۰، ۲۷۰۰، ۲۰۰ و ۳۳۰۰ سی سی در ایران عرضه شده است لذا باید گفت در زمان خرید روغن موتور برای این خودرو باید بسیار دقت داشته باشید چرا که در صورت استفاده از روغن اشتباه یا بی کیفیت، آسیب جبران ناپذیری به موتور این خودرو وارد می شود. یکی از قطعاتی که برای کمک به رانندگان طراحی و ساخته شده، کیت نرم کننده کلاچ است. فرم صندلیهای خودرو طوری است که در ردیف عقب فضای کافی برای سرنشینان فراهم نشده و تنها دو سرنشین میتوانند احساس راحتی کنند. رانندگانی که خودروهای با کیفیت رانندگی می کنند کمتر دغدغه روغن گیربکس را دارند. بطور قطع روغن گیربکس در ماشین های باکیفیت دارای طول عمر بیشتری هستند. توجه داشته باشید که استفاده از روغن موتور مناسب هر خودرو، علاوه بر بهبود بخشی عملکرد فعلی اتومبیل، بر طول عمر موتور نیز میافزاید. فروشگاه چرخ و یدک یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات تعویض روغن در محل در شهر تهران نیز می باشد که این مجموعه خدمات را در بالاترین کیفیت به شما ارائه خواهد داد و در صورتی که بخواهید روغن خودروی خود را تعویض کنید با تماس با این مجموعه می توانید با کمترین هزینه این کار را انجام دهید بنابراین تکنسینهای چرخ و یدک به شما کمک می کنند تا بتوانید تعویض روغن خودرو را به درستی و بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

با توجه به اینکه هزینه تعویض روغن در محل مناسب است بنابراین می توانید خدمات تعویض روغن در محل را دریافت نمایید و به راحتی روغن خودرو را تعویض کنید و بدون اینکه بخواهید اطلاعاتی درباره تعویض روغن داشته باشید و یا با مسائل مربوط به آن در گیر شوید می توانید به سادگی از متخصصین در این حوزه کمک بگیرید. بنابراین به طور نسبی میتوان گفت که بهتر است روغن خودرو را هر ۷۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. تکنسین های چرخ و یدک دارای مهارت بالا و تجربه فراوان در زمینه تعویض روغن و ارائه خدمات مربوط به آن می باشند و به همین جهت این افراد متخصص با انواع خودرو و روغن های مصرفی آن آشنا بوده و می توانند تعویض روغن در محل را به بهترین کیفیت به شما ارائه کند. میتوان ادعا کرد که تعویض روغن حداکثر عملکرد موتور را تضمین کرده و باعث افزایش بهبود تجربه رانندگی میشود. از آن جایی که این کار ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد، میتوانید از سرویس تعویض روغن در محل بهرهمند شده و در هر ساعت و روزی روغن خودروی خود را به شکل حرفهای و بدون نقص تعویض نمایید. روغن خوب، باید رنگ قهوه ای تیره شفاف داشته باشد؛ هرچند که این رنگ تنها نشانگر عمر روغن نیست.

چه علائمی نشان می دهد که عمر روغن گیربکس با پایان رسیده؟ اگر روغن گیربکس را در بهترین زمان ممکن عوض کنید نه تنها باعث روان شدن جعبه دنده می شود. از طرف دیگر اگر روغن ماشین به موقع عوض شود مصرف بنزین نیز تا حدود زیادی کاهش می یابد و علاوه بر کمتر کردن مصرف انرژی نقش مهمی نیز در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست دارد . اما توجه داشته باشید که کیفیت رانندگی و طول زمان نیز فاکتورهای مهمی به حساب میآیند. با توجه به مدل خودرو و همچنین کیفیت قطعات داخل گیربکس عمر روغن موتور نیز متفاوت است. همچنین جکهای قدیمی پیچی نیز در این زمینه کارایی دارند. بعضی از متخصصان خبره عقیده دارند که فواصل 5000 کیلومتری بین هربار تعویض روغن، برای فروش بیشتر تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات خودرویی متداول شده و تنها سود مراجعه زود به زود به این مراکز، تنها به جیب این شرکتها و افراد می رود. اگر چه بهترین راه برای دانستن زمان مناسب تعویض روغن، داشتن حساب مسافت پیموده شده از تعویض روغن قبلی است، بعضی از خودروها دارای سیستمی برای مانیتورینگ عمر روغن هستند که موعد تعویض روغن را به شما اعلام می کند.

علامت هشدار دهنده عدم بهینه بودن سطح روغن موتور است که در این صورت موتور صدا میکند. سر و صدا داشتن لباسشویی، نشتی آب، تخلیه نشدن آب، انتشار بوی سوختگی، روشن نشدن لباسشویی، تمیز نشدن لباسشویی برخی از رایج ترین این مشکلات هستند. برخی از علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی عبارتند از: خراب بودن سیستم قفل در، خرابی کوپلینگ موتور، خراب یا شل بودن تسمه محرک لباسشویی، خرابی بورد کنترلی موتور، ساییده و معیوب بودن سیستم کلاچ لباسشویی ، خرابی چرخ تسمه محرک، خراب شدن بیرینگ گردونه و . جهت اطمینان، تسمه های محرک و پمپ را از موتور جدا کرده و دوباره موتور را روشن کنید. از ریختن روغن در محیط زندگی و طبیعت جدا خودداری کنید. عادت کنید که حداقل ماهی یکبار سطح روغن موتور را چک کنید تا از نبود نشتی یا روغن سوزی در موتور مطمئن شوید.

تعویض روغن در محل به صورت سیار بوده همچنین این کار تخصصی می باشد و فرد باید در ابتدا با چک کردن روغن ماشین بتواند اطلاع پیدا کند که خودرو نیاز به روغن دارد یا خیر و همینطور برای تعویض روغن باید از فرد متخصص در این زمینه کمک گرفت بنابراین بهتر است از خدمات تعویض روغن در محل بهره مند شوید. همین عامل باعث آلوده شدن روغن می شود و در نهایت نیاز به تعویض آن است. دستگاه ساکشن روغن موتور دومنظوره: دستگاه ساکشن روغن موتور دومنظوره دستگاهی است که عملیات مکش روغن و تخلیه آن از موتور را همانند دستگاه ساکشن عادی انجام می دهد با این تفاوت که توانایی و قابلیت تزریق روغن جدید را هم دارا می باشد. حال مقداری روغن به لبه فیلتر جدید بزنید و آن را نصب کنید؛ برای نصب فیلتر لازم به استفاده از آچار نیست؛ همچنین نیازی نیست آن را خیلی سفت کنید. زیاد ریختن روغن موتور در پراید چه خطری دارد؟

برای تعویض روغن موتور پراید به هر دو آچار ۱۴ و ۱۷، یک تشت برای تخلیه روغن قدیمی، آچار فیلتر، روغن و نیز فیلتر روغن نیاز داریم. یعنی بهتر است دارندگان ماشینهای نسبتا قدیمی، از این توصیه سازندگان خودرو پیروی نکنند. از دیگر عوامل تاثیر گذار جاده و مسیر رانندگی است. بطور کلی تعویض روغن موتور تاثیر بسیار زیادی روی جعبه دنده و عملکرد آن دارد. اگر هنگام بررسی روغن گیربکس با رنگ قهوه ای مواجه شدید بهتر است هرچه سریع نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام نمایید. در بعضی از ماشین های اتوماتیک 1 گیج برای تحلیل روغن گیربکس وجود دارد که شبیه به گیج روغن موتور عمل می کند.