رنگدانهها و پر کنندهها در رنگهای صنعتی و رنگهای ساختمانی

پایداری شیمیایی: به دلیل اینکه پیگمنت های آلی در مقایسه با نوع معدنی در حضور حلال های آلی راحتتر حل میشود در نتیجه رنگ دانه های معدنی برای کاربردهای پوششی قابل اطمینان تر است. مصرف این میوها بدن را برای تحمل زندگی در یک فصل گرم مقاوم میکند. در صورت لزوم ، متخصص شما کرمهای آنتیبیوتیک یا مرطوب کننده پوست را برای شما تجویز میکند. پیگمنت تراپی مو را در ادامه برایتان بررسی می کنیم تا بتوانید از شر رنگ کردن های مکرر راحت شوید. غير سمي بودن رنگدانه هاي فسفات روي آنها را به عنوان جايگزيني مناسب براي رنگدانه هاي بر پايه کرومات، جهت استفاده در پوشش هاي محافظ سطح مطرح ساخت. ولي عدم کارايي مناسب رنگدانه فسفات روي باعث به وجود آمدن نسل هاي جديدي از اين رنگدانه ها، با حفظ غير سمي بودن و افزايش کارايي شد. بنابراین می توان مجسم کرد که رنگ اکسیدهای آهن طبیعی حتی از یک سنگ معدن به دلیل وجود ناخالصی می تواند متنوع باشد.

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد. کندن مو ممکن است یک راه حل موقت برای ظاهری جوان تر به نظر برسد، اما ممکن است آسیب واقعی به پوست سر خود وارد کنید. برای اولین بار در دنیا روشی بنام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترکها در مقایسه با سایر روشهای بیتأثیر و پرهزینه ایجاد کرده است.

پیگمنت زرد 12 با نماد P.Y.12 و به نام بنزیدین زرد یا Benzidine Yellow G در بازار جهانی، نمایش داده می شود و در مراجع مواد شیمیایی و پاب کِم (PubChem) نیز با همین نام درج شده است. اما شکل کریستالی بهتر و خلوص بیشتر رنگدانه های شیمیایی باعث برتری این نوع رنگدانه ها نسبت به رنگدانه های طبیعی می شود. آنها در برابر مواد شیمیایی (اسید و باز) مقاومت خوبی دارند اما در برابر حلال مقاومت چندانی ندارند. رییسی با اشاره به واردات چشمگیر آنتو سیانین و حجم مصرف 2200 تنی آن در بازار تولید آبیموه ها در کشورمان اظهار داشت: طبق تخمین های بدست آمده در صورت راه اندازی خط تولید آن، در سال نخست 40 درصد، سال دوم 45 درصد و در سال سوم 55 درصد حجم بازار را می توانیم در این زمینه به دست آوریم، زیرا قیمت تمام شده آن تنها یک چهلم نوع وارداتی است.

دوده در صنایع رنگسازی و صنایع پلاستیک به عنوان پیگمنت سیاه مورد استفاده قرار میگیرد. در اين مقاله، تهيه ميكاي رنگي با استفاده از رنگدانه هاي آلي و معدني مورد بررسي قرار گرفته و مشخصات نمونه هاي ساخته شده با به كارگيري روش هاي رنگ سنجي، UV-Visible و ميكروسكوپ هاي نوري و الكتروني مطالعه شدند. در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد(pin point bleeding). درمان اسکار سوختگی و ترکهای پوستی ممکن است تا ۵ جلسه درمانی طول بکشد . اما در طول روز میتوانید به صورت خود مواد آرایشی، کرم، لوسیون یا هر محصول دلخواه دیگری بزنید. محصول نهایی نمکهای فلزی ته نشین شده باریم ، کلسیم، استرونسیم، منگنز یا منیزیم است. نمک منیزیم قرمز B2 در برابر نور پایداری مطلوبی دارد به همین دلیل در صنعت پوشش نهایی برای تهیه رنگ قرمز درخشان با صرفه در ترکیب با نارنجی مولیبدات عملکرد خوبی دارد.

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته، استفاده از خمیر آلومینیوم نسبت به پودر پیگمنت راحتتر است و این مسئله موجب میشود تا مصرف کنندگان استفاده از خمیر را ترجیح دهند. عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافت های عمیق، موجب بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده می گردد ، که در نهایت فرایند بهبود زخم آغاز شده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد. بتا کاروتن ها یکی از کارتنوئید ها هستند که پیش ساز ویتامین A می باشند و با عملکرد آنتی اکسیدانی خود از سلول ها در برابر آسیب های رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. که یکی از مهمترین عوامل توزیع یکسان ذرات در رنگ می باشد.

طی فرایند میکرونیدلینگ ( جوانسازی پوست ) ، با استفاده از سوزن های بسیار ریز ، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد میگردد. جای زخم سوختگی ، کمی دیرتر به درمان پاسخ میدهد و ممکن است بین ۶ ماه تا یک سال طول بکشد تا بیمار نتایج حاصل از یک جلسه میکرونیدلینگ را برای رفع جای زخممشاهده کند. بیماران به خوبی میتوانند در حین انجام میکرونیدلینگ ، آن را تحمل کنند ، اما ممکن است بعد از جلسه درمانی ، پوست بیمار خشک، قرمز و متورم باشد که بهبودی این حالت بسته به عمق میکرونیدلینگ، چند روز یا بیشتر طول خواهد کشید. در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شود ، بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود .

کارخانههای مرکبسازی انگلیسی برعکس ادعاهای مطرحشده معتقدند که استفاده از رنگ دانه های خیس باعث افزایش کیفی مرکب و ممتازی تولید میشود. رنگ و خواص آنها بنا به ساختار شیمیایی و نمک فلزی مورد استفاده برای ته نشینی تغییر می کند، بنابراین این رنگدانه ها مشابه انواع نمک های فلزی مقاومت خوبی در برابر حلالها و مهاجرت نشان می دهند برعکس نسبت به اسید و قلیا و شوینده ها مقاومت خوبی ندارند. این دسته از از پیگمنت ها با پایداری ضعیف در برابر نور و پایداری شیمیایی معمولی به دلیل داشتن ساختار نمکی مشخص می شوند ولی آنها مقاومت خوبی در برابر مهاجرت و حلال دارند.

وقتی این فیبرها کیفیت خوبی نداشته باشند یا اینکه بیشتر از حد توانشان کشیده شوند خاصیت فنری خود را از دست میدهند و دچار عدم عملکرد میشوند و در نتیجه این نوارهای قرمز رنگ یا استریا ایجاد میشوند . بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع ، جلوگیری از چاق و لاغر شدنهای سریع و بهتر کردن کیفیت پوست با استفاده از یک رژیم غذائی یا دارویی مناسب و شناخت بیماریهای زمینهای چون مشکلات کمکاری و پرکاری تیروئید یا سایر بیماریهای سیستمیک و درمان بهموقع این بیماریها است. سپس برای خوش فرمی بیشتر لبتان از خط لب مناسب استفاده کنید. برای دریافت قیمت پیگمنت آلی نارنجی PO13 می توانید با کارشناسان مجموعه شرکت توسعه پردیس سبز تماس حاصل کنید. در چند سال اول زندگی، ملانین بیشتری در عنبیه توسعه پیدا می کند، باعث می شود چشم آبی به رنگ سبز روشن، کهربایی و یا قهوه ای تبدیل شود. گروه بعدی و مهم ترین گروه پیگمنت ها به عنوان توسعه منطقی قرمز بتانفتول می توانند مورد بررسی قرار گیرند.

پیگمنت آلی پیگمنت زرد 14، P.Y.14، نوعی پیگمنت آلی است که به عنوان ماده افزودنی رنگزا در تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. گزارش شده است به صورت 1/3 SD کاهش داده شده با تیتان به مدت 5 دقیقه در HDPE در دمای بالای 300 درجه سانتیگراد می تواند پایداری داشته باشد ته رنگ آن به میزان قابل توجهی براق تر زرد تر از سایر پیگمنت های قرمز می باشد و برای رسیدن به یک فام قرمز مشخص نسبت به سایر پیگمنت های هم نوع خود قوی بوده ومیزان مصرف کمتری دارد.

اکنون محققان به سرپرستی پروفسور “بابک برهان” از دانشگاه دولتی میشیگان سعی کرده اند سازوکاری را شناسایی کنند که در آن اوپسین ها طیف جذب نور کروموفور شبکیه ای را تغییر می دهند. به نا محلول بودن کامل پیگمنت در آب درجه عالی (درجه 5) داده می شود. پیگمنتها به دو دستهٔ معدنی و آلی تقسیم میشوند در گذشته بیشتر پیگمنتها بنیان معدنی داشتند مثل pbc2o4 یا chrome yellow ولی از اواسط دههٔ 1930 پیگمنتهایی به بازار عرضه شد که غالبا بنیان آلی داشتند.

فتالوسیانین ها به دلیل خواص همه جانبه در تمامی صنایع کاربرد گسترده دارد. به عنوان یک گروه، این پیگمنت ها به طور گسترده در رنگهای صنعتی و تزیینی برای محصولات برگزیده که خواص مقاومتی خوبی در برابر نور و هوازدگی دارند به کار می روند. مدت زمان ماندگاری پیگمنت به جنس موهایتان بستگی دارد که به طور متوسط 8 تا 10 بار شستشو ماندگاری دارد. نتایج درمان و جوان شدن پوست ، ظرف دو هفته قابل مشاهده خواهد بود و این نتایج بین ۶ تا ۸ ماه ماندگاری دارند. Acramin SLN در دمای بالا همرا با اصطلاحا تنوری کردن Baking بصورت رزین درآمده و ماندگاری خوبی دارد. اولین کسانی که متوجه مزایای فوق العاده نیدلینگ پوست شدند دکتر اورنتریک و همکارانش در سال 1995بودند . به دنبال کشف دکتر کامیراند ، دکتر “دس فرناندس” یک استامپ نیدلینگ برای تحریک کلاژن معرفی کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که نیدلینگ اسکار به تنهایی موجب شکستن ساختار کلاژن و تجدید و تحریک ملانین سازی می گردد.

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد میشوند عروق جدید و رشتههای کلاژن جدید و منظم را که اسکار آکنه را ایجاد مینماید و با تحریک سلولهای بنیادی موجود در پوست آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت میگیرد. در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابلدیدن نمیباشند ، سلولهای بنیادی پوست تحریکشده و وادار به تکثیر و تمایز میشوند. با فعال شدن پروسه ترمیم جهت بازسازی منافذ ایجادشده در سطح پوست مقدار زیادی کلاژن ساخته میشود که به بازسازی پوست و رفع چینوچروکهای سطحی منجر خواهد شد. این اتفاق این فکر را متبادر می­کرد که تریپاناسیون (از ریشه یونانی تریپانون: با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش tattoing مسئول بهتر شدن و رنگدانه سازی مجدد اسکار است .

پیگمنت نارنجی 5 (دی نیترانیلتن) نیز یک رنگدانه رنگ تزیینی متداول است و بهترین خواص رنگدانه را دراین گروه دارند. این گروه از رنگدانه ها نیز از سولفونیک آمین اسید به عنوان عامل دی آزو دار کننده استفاده می کنند ولی در اینجا عامل جفت کننده بتااکسی نفتونیک اسید (BONA) است. دکتر آندره کامیراند و همکارانش در مقاله ه­ای در سال 1997 با معرفی نیدل ابریشن پیشرفته گام مهم بعدی در باب نیدلینگ پوست را برداشتند. نکته مهم این است که اگر ترکهای پوستی درمان نشوند ، امکان بهبود خودبهخود آنها وجود ندارد ، یعنی این ترکها هرگز خودبهخود برطرف نمیشوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی میرود ، ولی طول و پهنای آنها تغییر نمیکند. بهتر است استفاده از رنگدانه های گیاهی، برای حفظ ایمنی و افزایش طول عمر محصولات غذایی را افزایش دهیم.

رنگدانه مصنوعی

از مهم ترین پیگمنت های آلی می توان به فتالوسیانین ها اشاره کرد که در دو رنگ آبی و سبز عرضه شده، در این میان رنگ آبی آن مقاومت بسیار بالایی در برابر رنگ سبز دارد. کاربرد مهم دیگر این محصولات در پوشش­های پلاستیکی لوازم الکترونیکی مصرفی مانند قاب تلویزیون، تلفن همراه، دوربین و غیره است. پیگمنت قرمز آلی PR48:4 با ساختار آزو، نمک منگنزدار، درخشندگی فوق العاده ای در محدوده رنگ قرمز در محصولات ایجاد می کند. پیگمنت آبی PB15:1 با ساختار حلقوی ویژه، درخشندگی فوق العاده ای در محدوده رنگ آبی در محصولات ایجاد می کند و مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع حلال ها و مواد شیمیایی از خود نشان می دهد. پیگمنت ­های معدنی از زمین استخراج می­شوند و انواع مصنوعی آنها با واکنش­ های شیمیایی نسبتاً ساده به ویژه اکسیداسیون ساخته می­شوند. اغلب پیگمنت های معدنی که در کشور مصرف می شوند، از کشور چین و در بسته بندی های استاندارد 25 کیلوگرمی به فروش می رسند.

کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند. در مواقعی مثل حاملگی هم که بهصورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن میگیرد استفاده از کرمهای مناسب و چرب کردن پوست با روغنهای طبیعی و جلوگیری از ایجاد اضافهوزن در حین حاملگی و مشاوره با یک پزشک زیبایی قادر است تا حد زیادی از ایجاد این ترکها جلوگیری کند. ترمیم اسکارهایی که در اثر آکنه ، اعمال جراحی و سوختگی ایجاد شدهاند (چه جدید باشند و چه کهنه) – از بین بردن علائم افتادگی و شل شدگی پوست – کاهش خط ها و چین و چروکهای پوست – سفت شدن پوستهای شل و افتاده و … برند های بزرگ مانند اچ پی, همه چیز درمورد پیگمنت اپسون و فوجی کیفیت محو شدگی جوهر دای را بهبود داده و آن را تقریبا به حد کیفیت جوهر پیگمنت رسانده اند.