در هنگام تعویض روغن موتور باید به چه نکاتی توجه کرد؟

لازم به ذکر است که در موتورهای قدیمی برای هر سیلندر یک سرسیلندر در نظر می گرفتند ولی امروزه سرسیلندر یک پارچه بر روی بلوکه سیلندر نصب می گردد. اگر جا داشت و مشاهده کردید توی دهنهی فیلتر روغن، روغن هست، با احتیاط با پارچه عاری از کثیفی روغنهای باقی مانده را تمیز کنید. پس از تعویض پیستون نیز نوبت به بستن دوباره آنها میرسد که باید آنها را داخل جداره سیلندر جا زده و انتهای شاتون ها را به صورت باریک از روغن ریخته و بر روی میل لنگ قرار دهید و پس از آن یاتاقان ها را به روغن آغشته کنید و توسط پیچ ها به یکدیگر اتصال دهید.

زمانی که روغن موتور دیر هنگام تعویض شود به صورت لخته در میآید که نمیتواند توسط اویل پمپ ارسال شود و باعث میشود تا ساچمه های فنر بشکند. موتور به عنوان قلب تپنده، حساسیتها و ظرافتهای ویژهای دارد که به صورت تخصصی و با استفاده از دستگاههای مدرن عیب یابی و تعمیر در نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی انجام میگیرد. برخی از دلایل وجود دارد که در اثر غفلت شما باعث میشود تا اتومبیل شما نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد. بر اساس تجربیات گذشته یا مشاوره برخی مکانیکهایی که سود خود را در این کار میبینند عمل نکنید، زیرا زمان تعویض روغن موتور ماشین در طول سالیان گذشته دچار تغییر شده است.

سرپلوس قطعه ای است که پلوس را به چرخ ها متصل کرده و نقش اصلی را در انتقال نیرو و سیستم تعلیق خودرو ایفا می کند. این تسمه ها با اولین استارت و همگام با روشن شدن خودرو شروع به چرخش نموده و قطعاتی که به آن ها متصل شده اند را به حرکت وادار می کنند. اولین موردی که باید مدنظر قرار دهید سطح روغن موتور است که با روغنیشدن تعداد درجات حک شده بر روی این میله قابل تشخیص است. نکات لازم برای اولین زمان تعویض روغن موتور، روغن گیربکس، روغن ترمز، روغن هیدرولیک و دیگر قطعات و لوازم مصرفی در دفترچه راهنمای هر خودرو شرح داده شده است. فیلتر قطعهای استوانهای شکل به اندازه یک توپ کوچک است که به موتور پیچ شده (البته برخی از موتورها دارای غلافی هستند که فیلتر در آن چفت میشود) است. البته اگر در مدت زمان معین ، روغن موتر سیاه نشد باید مشکل را بررسی کنید .چرا که روغن موتور مصرفی شما ، از قدرت کافی برای جذب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد برخوردار نیست .در نتیجه دوده ها و آلودگی ها روی قطعات موتور و لابلای انها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت ، سائیدگی ،رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

موتور خودرو بدون شک بخش اصلی و قلب تپنده آن است و در صورت بروز مشکل نمی توان در مورد آن اهمال نمود. وقتی به علت تعویض دیرهنگام، روغن موتور به اصطلاح لجن میشود یا به صورت لخته درمیآید، دیگر به راحتی نمیتواند توسط اویل پمپ، ارسال شود بنابراین گیر میکند و ساچمههای فنر آن میشکند این وضعیت در نهایت منجر به یاتاقان زدن خودرو میشود که تعویض یاتاقان، تعویض پیستونها و متعلقات، تراش سرسیلندر، تعویض اویل پمپ و تسمه تایم و همچنین تعویض زنجیر اویل پمپ را در پی دارد که در مورد این خودروی پژو ۴۰۵ شاهد هزینهای در حدود دو میلیون تومان هستیم.» روغن موتور علاوه بر شست و شوی قطعات و شناور نگه داشتن قطعات در خود، وظیفه خنککاری موتور را نیز بر عهده دارد که انجام این فرآیند فقط به کمک اویل پمپ امکانپذیر است.شما میتوانید برای آشنایی با نکات مهم درمورد روغن موتور و اهمیت آن مقاله روغن موتور را مطالعه کنید.. بههمین خاطر اگر خود شما از اینموضوع اطلاعی ندارید بهتر است با مراجعه به سان گیربکس و نزد متخصصان این مجموعه خدمات تعویض روغن را نیز انجام دهید.

ما در این مقاله قصد داریم دلایل خرابی موتور لباسشویی و راههای تعمیر موتور ماشین لباسشویی بگوییم و آموزش بدهیم در صورت خرابی چه کارهایی بکنید تا موتور ماشین لباسشویی درست شود و یا از آسیب بیش از اندازه جلوگیری شود. پس نگران هیچ چیز نباشید و آموزش ما را شروع کنید. پس از معرفی و آشنایی این موتور ها، بدیهی است که تعمیر هر یک دارای روشی خاص است. یکی از عوامل اصلی حیات موتور معمولا روغن است. این موتور صدا و لرزش نسبتا زیادی در هنگام کار دارد، اما به دلیل ساختار و سیستم ساده، معمولا تعمیر کردن یا تعویض آن راحت است که جزء مزایای موتور تسمه ای است. تسمه پروانه که می تواند از تسمه دینام جدا باشد یا به همراه آن باشد، باعث به حرکت درآوردن پروانه خودرو در قسمت جلویی (معمولا در برخی خودروها برای خنک کردن موتور کاربرد دارد.) و سایر قطعاتی که گفته شد، به کار می رود. از طرفی پیشنهاد های سنگین برخی از مراکز تعمیراتی مثل بعضی از نمایندگی ها نیز غیر معقول بوده و تعویض موتور و خرید یک موتور کامل در 90 درصد مواقع اصلا نیاز نیست و خرج بیخود خواهید کرد. در این حالت راهی جز تعویض قطعه نیست.

شما هر روز یا یک روز در میان باید با استفاده از میله تراز روغن موتور خودروی خود را چک کنید؛ باید بررسی کنید و ببینید که سطح قبلی خود را حفظ کرده و یا تغییر رنگ داده است یا خیر. اکسیده بودن روغن موتور قدیمی و تفاوت ساختاری و شیمیایی آن با روغن موتور جدید، خاصیت روغن موتور جدید را کم کرده و باعث کاهش خاصیت روغن موتور جدید می­شود . اساس کار این شیرها با مغناطیس است اما خودشان آهنربا نیستند و به صورت طبیعی خاصیت مغناطیسی ندارند، اما با عبور جریان برق از سیکپم لولههای اطراف آن، خاصیت الکترومغناطیسی پیدا میکنند که با توجه به جریان برق وردی مقدار روغن را تنظیم میکند.شیرهای ورودیای که با برق کار میکنند میتواند بنا بر نوع آن تا ۱۵ بار باز و بسته شود. و همچنین در بیشتر موتورهایی که سیستم خنک کاری آنها از نوع آبی است مجاری ای را جهت حرکت آب ، ایجاد می کنند تا حرارت موتور توسط جریان آب دفع شود. همانطور که گفته شد یکی از اجزایی که توسط این تسمه کنترل میشود، پمپ آب است. موتور دیگر، موتور اونیورسال است که در مدلهای الکترونیکی و الکترومکانیکی مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا در اکثر خودرو ها تعداد تسمه هایی که در قسمت جلویی خودرو تعبیه شده اند بیش از دو مورد نیست که یکی از آن ها برای چرخاندن دینام و دیگری برای چرخاندان کمپرسور تهیه هوا، فرمان هیدرولیک و واتر پمپ می باشد.

تعمیرگاه تخصصی اتوداکار یکی از تعمیرگاه تخصصی و معتبر واقع در خیابان پاسداران تهران می باشد که با سابقه درخشانی که دارد توانسته است در جهت جلب رضایت مشتریان موفق باشد. باید به یاد داشته باشیم که تنها تعمیر برای قطعاتی لازم است که مفید واقع شوند. در واقع ممکن است برای هر یک از ما پیش آمده باشد که حین رانندگی ناگهان خودرو خاموش میشود و هر چی استارت میزنید، خودرو روشن نمیشود. روغن جدید رنگ کهربا یا قهوه ای شفاف است. توجه داشته باشید می توانید تعمیرات تخصصی موتور اتومبیل خود را به تعمیرکار حرفه ای و مجرب اتوداکار بسپارید و در کمترین زمان و بدون کوچکترین مشکلی تحویل بگیرید. شرکت ما سال هاست در زمینه تولید و عرضه انواع روغن گیربکس فعالیت می کند و هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز در استفاده از محصولات می باشد در صورتی که قصد دارید از محصولات ما خرید کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با ما ارتباط گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. آیا می توانید وزنه های روغن را با هم مخلوط کنید؟

اگر خودرو در این ۶ ماه حرکت نکرده باشد یعنی موتور گرمایی نداشته است تا رطوبت را تبخیر کند و میزان این رطوبت بیشتر از حالت عادی نیز خواهد بود. بهتر است در چنین مناطقی از روغنهای Multi-weight استفاده کنید که برای دماهای مختلف قابل استفاده هستند. مکانیک شما میتواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید باتری خود را عوض کنید یا نه. این مرکز با توجه به برخورداری از کادری متخصص و کار آزموده، خدمات فنی و مهندسی مناسب و با کیفیتی در زمینه تعمیرات تخصصی خودرو هایی مانند بنز ، بی ام و، میتسوبیشی، مزدا، پورشه، کیا، هیوندا و … تعمیر موتور و سر سیلندر : الومکانیک مرکز تخصصی تعمیر انواع خودروهای وارداتی و اتومبیل هایی از برندهای مختلف اروپایی، کره ای و ژاپنی است.

در صورتی که این روغن کیفیت پایینی داشته باشد قادر به انجام وظایف خود نبوده و منجر به مصرف بیش از حد سوخت می شود. در برخی خودروها نیز تمام این وظایف را تنها یک تسمه انجام می دهد که دینام نیز با همان یک تسمه می چرخد. پس از این که متوجه شدید باید روغن موتور را تعویض کنید، بهتر است بدانید که این کار نیز اصول خود را دارد. امید است که مطالب گفته شده در طول مقاله برای تان جالب و آموزنده بوده باشد و به افزایش هر چند کم دانش شما درباره خودروها، کمک کرده باشد. به طور کلی پس از تشخیص مکانیک موتور را از روی بدنه خودرو جدا کرده پس از آن متعلقات سرسیلندر را باز میکنند.

بسیاری از افراد سعی میکنند تا زمانی که مشکلی در سیستم خنک کننده ایجاد نشود نسبت به تعویض مایع خنک کننده اقدام نکنند که این باعث می شود تا به مرور زمان به قطعات اتومبیل سایت tamirgah-mojaz آسیب وارد شود. منیفولد ورودی مخلوط سوخت و هوا را به موتور اتومبیل میرسند اگر آب از مسیر منیفولد ورودی به موتور وارد شود باعث میشود تا شاتون های موتور دچار حالت کجی شود. زمانی که آب ورودی زیاد باشد باعث میشود از مسیر منیفولد ورودی به محفظه احتراق را پیدا کنند که شمع های موتور معمولاً در آنجا قرار دارند. 4. استفاده از رینگ نامرغوب می تواند به محفظه بوش آسیب برساند. تسمه دینام اگر درب محفظه موتور یا همان کاپوت خودرو را بالا بزنید، در قسمت جلویی موتور، تعدادی تسمه مشاهده خواهید کرد که وظایف مختلفی را بر عهده دارند. زمانی که روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد یا فشار روغن بالا یا پایین باشد باعث می شود تا این چراغ اخطار روشن شده که شما باید سعی کنید بلافاصله به افراد متخصص بسپارید تا مشکل را برطرف کنند. باید توسط مکانیک خودرو چک شود. قبل از اینکه وارد مرحله دوم شوید اطمینان حاصل کنید که ناحیه مورد نظر را برای پیدا کردن نشتی روغن چک کردهاید.

گفتنی است که برای نصب فیلتر جدید نیازی نیست که آن را خیلی سفت کنید. در پوشی است که بر روی سیلندر، پیچ می شود و فضای سیلندر را از بالا می بندد. کار نکردن روغن موتور و راکد بودن آن موجب عدم تغییر در کیفیت آن نمیشود، بلکه در این حالت نیز لازم است، روغن موتورهایی با کیفیت متوسط بعد از ۴ الی ۶ ماه و روغن موتورهای با کیفیت بالا بعد از ۶ الی ۱۲ ماه تعویض شوند. پژو ۴۰۵ نیز مانند بسیاری از دیگر مونتاژیهای ماندگار شده در ایران یک تصور عمومی را تقویت کرده است و آن اینکه: «محصولات اولیه وارداتی یا مونتاژهای CKD با وجود عمر طولانی، کیفیت بالاتری دارند.» پژو ۴۰۵ که در ایران سالها از کیفیت ساخت بسیار پایینی رنج میبرد، پیشتر نیز با مشکل عایقبندی ضعیف ماشین همراه بود.

جالب است بدانید بیتوجهی به بازه زمانی سه ماهه برای تعویض روغن موتور خودرو ناشی از نوعی غفلت همگانی است که تقریبا در همه جای دنیا رایج است و البته خیلی هم بیراه نیست! این اشتباه در بین رانندگان و دارندگان خودرو رایج است که بسیاری گمان میکنند روغن موتور صرفا برای روانکاری موتور استفاده میشود اما روغن موتور یکی از اصلی­ترین سیستمهای خنک کننده ثانویه موتور ماشین میباشد. داغ شدن بیش از حد موتور، یک علامت رایج کمبودن مایع خنککننده در خودروی شماست. زمانی که مایع خنک کننده در اتومبیل ها کم باشد باعث داغ شدن بیش از حد موتور می شود. این جریان مانع از افزایش دمای بیش از حد موتور میشود.