تعویض روغن موتور و هر آنچه از آن باید بدانید

اما ارزانترین روغن موتور موجود در بازار در حال حاضر سایت tamirgah-mojaz روغنهای مینرال است. تیپ شش : تیپ شش در ابتدا از گیربکس موجود در تیپ چهار و آپشنهای موجود در تیپ پنج بهره میبرد اما پس از عدم موفقیت این خودرو ایران خودرو گیربکس این خودرو را عوض کرد و از یک گیربکس قدرتمندتر تیپ ترونیک بر روی آن استفاده کرد تا به فروش بیشتر آن کمک کند، اما این اتفاق رخ نداد و ضربههای وارده به بدنه خودرو در هنگام تعویض دنده باعث شد این تیپ به دل کاربرانش ننشیند. به طوری که طراحان آن امیدوار هستند تا مصرف سوخت را به دو الی سه لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برسانند.

من در ازدواجم حدود دو دهه است که سازش نکرده ام. تعویض روغن پژو 206 توسط تعمیرگاه تخصصی : روغن موتورها در قلب خودرو جریان دارند چراکه وظیفه اصلیشان، خنکسازی، تصفیهسازی (پاککنندگی)، آببندی و حتی روانسازی است. اگر با ماشینتان مسافت زیادی طی نمیکنید، بیشتر سازندگان توصیه می کنند که هر 12 ماه روغن را تعویض کنید، حتی اگر سیستم یادآورتان، هشداری ندهد. چرا که لباسها را در ظرف چند ساعت شسته و تمیز می کند و چیزهایی که ناخوشایندتر است خرابی ماشین لباسشویی به خصوص زمانی که به یک حوله یا لباس مورد علاقه خود نیاز دارید می باشد. همین تکرار بدون تغییر یکی از عوامل ناخوشایند بودن چهره پژو ۴۰۵ است. پژو 206 یک خودروی کوچک است که از ماه می در سال 1998 میلادی توسط یک خودروساز فرانسوی تولید شد. یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص اینکه آیا روغن موتور شما نیاز به تعویض دارد یا خیر این است که به آن نگاه کنید.

اگر از نوع روغن مصرفی و بازه زمانی مناسب برای تعویض آن اطمینان ندارید، به مختصات تکنیکی یا قسمت سرویس دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه نمایید. اگر قبلا روغن موتور تمیز را ندیده اید، نوعا از نوع رنگ کهربا درخشان است. فواصل تعویض روغن اتومبیل های قدیمی تر معمولا طبق میزان مسیر طی شده آنها است و دارای دو برنامه نگهداری هستند، یکی برای ماشین های به طور “عادی” استفاده شده اند و دیگری برای ماشین هایی که در شرایط “سخت” استفاده شده اند. در واقع در هر سیلندر این موتور، دو پیستون وجود دارد که در جهت عکس یکدیگر، جلو و عقب میروند. گردش روغن موتور در موتور، بقایای تجمع یافته آلودگی در طی زمان را جمع میکند. با اتمام زمان عملکرد مناسب روغن موتور، خودروی شما حداقل یکی از علائم هشدار دهنده مربوط به زمان تعویض روغن موتور را نمایش می دهد.

روغن مصنوعی خودرو همچنین می تواند به موتورهای مستعد ایجاد لجن کمک کند. روغن مناسب خودرو شما باید محدوده چسبناکی مناسب آن را داشته باشد، با استانداردهای API، ILSAC و acea تنظیم شده باشد و با ویژگی های مخصوص ایجاد شده توسط شرکت خودروسازی یا سازنده موتور مطابقت داشته باشد. با استفاده از دست و یا آچار فیلتر روغن (احتمالا به آچار نیاز خواهید داشت)، فیلتر را به حدی شل (خلاف عقربههای ساعت بچرخانید) کنید که روغن از اطراف آن شروع به چکه کردن در ظرف کند. ۴. پیچ تخلیه روغن را در جهت چرخش عقربههای ساعت با آچار رِنگی با اندازه مناسب یا آچار سرتخت (در صورت وجود فضای کافی برای چرخش آچار) شل و باز کنید. واقعیت: هر زمان که بخواهید میتوانید روغن مینرال و یا روغن سنتتیک استفاده کنید. در تصویر زیر میتوانید برندهای پیشنهادی یدک یار در رنج های قیمتی متفاوت را مشاهده کنید. با این حال، اگر با خودرو خود تحت شرایط عادی رانندگی میکنید، پس نیازی نیست برای تعویض روغن یا دیگر مسائل بیش از اندازه خرج کنید. پس از تخلیه کامل کارتر، پیچ تخلیه را سر جای خود ببندید و از یک واشر جدید استفاده کنید.

مرحله ششم: سطح روغن راچک کنید. درپوش روغن را ببندید و خود را برای مرحله بعد آماده کنید. در هنگام تعویض روغن حتما از عینک مخصوص این کار استفاده کنید. روغن موتور قطعات متحرک موتور را روانکاری نموده و از آنها در برابر فرسایش و خوردگی محافظت میکند؛ روغن موتورهای مدرن با افزودنی هایی که دارند مانع نشست جرم و رسوبات در موتور نیز میشوند. هزینه می تواند با انتخاب روغن موتور ارزان قیمت تا چندین برابر کاهش یابد . از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید. به نوعی روغن گیربکس از فرسایش قطعات و اصطکاک آن ها جلوگیری می کند و باعث می شود قطعات مربوط به آن عملکرد بسیار بهتری داشته باشند و روان تر کار کنند. هر چقدر عدد ذکر شده قبل از حرف W کمتر باشد، روغن در دماهای پایین عملکرد بهتری دارد. در عکس زیر برای هر مدل از این خودرو برندی در سه سطح قیمتی معرفی شده است تا بتوانید بسته به بودجه خود روغن مناسب را خریداری کنید.

زمان تعویض روغن موتور؛ یکی از مهم ترین مباحثی است که هر راننده ای باید از آن اطلاع داشته باشد. برخی از سازندگان از مختصات گشتاوری بهره میبرند که با استفاده از آچار گشتاور قادر به انجام آن خواهید بود. اگر آچار مناسب باز کردن فیلتر روغن و خروجی مخزن روغن را در اختیار ندارید، آنها را تهیه نمایید. درب خروجی مخزن روغن را با استفاده از آچار مناسب باز (خلاف جهت عقربههای ساعت) کنید. تعمیر و تعویض چراغهای خودرو: برای تعویض هر یک از چراغهای خودرو، میتوانید خدمات در محل را دریافت کنید. اگر روغن خودروتان را خودتان تعویض کنید، میتوانید با دنبال کردن دستورالعملها میتوانید سیستم را مجددا راه اندازی کنید. سپس آن را خاموش کنید و صبر کنید تا کمی سرد شود. در این ویدئو ما تعویض روغن خودرو را نشان خواهیم داد، اما مراحل آن چه صاحب یک هیوندای، تویوتا و یا هر مدل دیگری باشید یکسان خواهد بود. مواقعی که زمان برای شما بسیار اهمیت دارد و نیاز به تعویض روغن خودرو در سریعترین زمان داشته باشید. معمولاً زمانی که نیاز به تغییر دارد سیاه می شود، اما هرگونه ناهماهنگی رنگ باید بررسی شود. این روغن ها گرانتر از روغن های معمولی می باشد و کارایی آنها نیز بهتر است.

با توجه به تورم قیمت در حال حاضر هزینه تعمیر یک قطعه کم تر از هزینه تعویض یک قطعه می باشد، اما در سال های قبل شاید هزینه تعویض یک قطعه به مراتب کم تر از هزینه تعمیر یک قطعه به شمار می رفت، از این رو می توان گفت که تعیین نرخ هزینه تعمیر یا تعویض را می توان این گونه در نظر داشت که با تعمیرکار ماشین خود به مشاوره نشست و بهترین تصمیم را برای افزایش کارایی رانندگی با ماشین مورد نظر اتخاذ نمود. میللنگ، یک قطعه فلزی دیگر است که حرکت خطی پیستون را به حرکت چرخشی تبدیل میکند. در دنیای امروزی اما اوضاع تغییر کرده است. افزودنی های پاک کننده، مهندسی مدرن و افزایش ویسکوزیته روغن های موتور باعث میشود موتورهای امروزی تا ۱۲۰۰۰ کیلومتر را طی کنند بدون اینکه نیازی به تعویض روغن داشته باشند. موتور برای بار اول به تعمیر اساسی نیاز پیدا کرده و دوم اینکه به دلیل کارکرد زیاد این خودرو بعضی از قطعات مانند سوپاپ از آببندی خارج شده که نیاز به آببندی و تمیز کردن کربنهای ناشی از احتراق دارد.

۴- ابزارهای عیب یابی: تعمیرات خودروهای خارجی نیاز به ابزارهای عیب یابی خاصی دارد و بدون این ابزار تعمیرگاه قادر به ارائه خدمات نخواهد بود. بیشتر خودروهای جدیدتر به سیستم های نظارت بر روغن مجهز هستند که به طور خودکار تعیین می کنند که چه زمانی نیاز به تعویض روغن وجود دارد و در صفحه ابزار به شما هشدار می دهد. با این حال، این مورد توسط بسیاری ترجیح داده می شود، زیرا برای انجام کار به ابزار دیگری نیاز ندارند. مکانیک خودرو ممکن است روی ماشین ها و کامیون هایی که از سوخت سنتی مانند بنزین یا سوخت غیر سنتی مانند برق استفاده میکنند، تعمیرات انجام دهد. تعمیرات موتور خودروهای خارجی در ایران یکی از شغل های تخصصی است که نیاز به مهارت بالا دارد به همین دلیل بازار کار این تعمیرکاران داغ بوده و درآمد بالایی دارند. تعویض روغن ماشین نیاز به تخصص و مهارت دارد و اگر در انجام این امر سهل انگاری شود، میتواند موجب مشکلات زیادی شود، به همین جهت برای اینکه خودرو به خوبی کار کند ، باید سرویس و تعویض روغن ماشین انجام گردد. در نتیجه راه حل عالی این است که قبل از اینکه مشکلات جزئی به مشکلات بزرگ تبدیل شوند، هزینه های تعمیر را با رعایت برنامههای تعمیر و نگهداری توصیه شده خودروهای خود به حداقل برسانید.

اینکه بهطور متوسط بعد از پیمودن 5000 کیلومتر با خودرو، زمان تعویض روغن موتور آن فرامیرسد، یک توصیه عمومی است که در اکثر موارد هم به نظر سختگیرانه میآید! نمیتوانید شرایط روغن موتور را توسط رنگ آن قضاوت کنید، پس برنامه تعویض روغن خود کارخانه را مطالعه کنید. زن ها از نظر عاطفی باهوشند، پس این بخش تخصصی ماست. همانطور که در بخش قبلی اشاره داشتیم مهمترین اقدام پس از تعمیر موتور ماشین لباسشویی تست این قطعه است. چون بخش اصلی در کارکرد خودرو به عهده گیربکس است. قیمت روغن موتور با توجه به کیفیت آن متفاوت است، بهتر است از بهترین روغن موتور برای خودروی خود استفاده کنید. برای بستن آن از تمام توان خود استفاده نکنید. در هر صورت مراقب باشید تا درب خروجی مخزن روغن را از جا نکنید. هیچگاه زیر خودرویی که تنها با جک زمینی نگاه داشته شده است کار نکنید. شرکت سایپا “بهترین روغن موتور برای ساینا” را روغنی با غلظت ۱۰W40 و حجم ۳٫۴ لیتر معرفی کرده است. خوب است اگر قبل از بستن درب خروجی مخزن روغن و فیلتر روغن، تمامی سطوحی که روغنی شدهاند را پاک کنید. این مجموعه برای هر خدمتی، بهترین نوع روغنی را به شما معرفی میکنیم تا خدمت موردنظر شما با بالاترین کیفیت ممکن انجام شود.

تیم پشتیبانی هاب کار نیز در تمام مراحل انجام خدمات همراه شماست تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کند. با افزایش روزافزون آلودگی هوا راهکارهای مختلفی برای رفع این مشکل مورد استفاده قرار گرفت. زیاد بودن روغن هم ( یعنی بیشتر از مقدار max تعیین شده بر روی آن ) مشکل آفرین است . اگر بنا به هر دلیلی خودروی شما مدتی خوابیده است، حتما باید قبل از استفاده از خودرو، روغن موتور آن را تعویض کنید. با پارک ماشین در سطح هموار شروع کنید و اجازه دهید موتور خنک شود. بر اساس گزارشات به دست آمده، تا زمانی که از ماشین در شرایط سخت کار نکشید، تعویض نکردن روغن تا این مقدار هیچ آسیبی به موتور نخواهد رساند. در صورت نیاز به سرویسهای تخصصی مرتبط با تعمیر موتور ماشین لباسشویی میتوانید با کارشناسان ما در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید. در حقیقت هر زمان که دوست داشته باشید میتوانید از روغن های سنتتیک یا مینرال برای موتور اتومبیل استفاده کنید.

از اینجا، میتوانید روغن موتور را روی میله اندازهگیری ببینید. ۷. در قدم بعدی برای اطمینان از سفت بودن میلهها و پایهها، فشار نسبتا زیادی را روی خودرو وارد کنید. ۶. پس از انجام این کار میله های جک را روی پایه ها قرار دهید و آنها را محکم کنید. قبلا عادی بود که هر بار پس از طی مسافت 3000 مایل روغن ماشین را تعویض کنیم اما امروزه با روغن های جدید، توصیه می شود برای اکثر موتورها پس از طی هر 5000 تا 7500 مایل روغن تعویض شود. ایده انجام تعمیرات، حتی انجام کاری ساده مانند تعویض روغن اگر کاملا غیرممکن نباشد احتمالا ترسناک خواهد بود.

همچنین برای اینکه دستهایتان آلوده نشوند نیاز به دستکش دارید، دستکشهای لاتکس پزشکی برای این کار مناسب خواهند بود. 2. جذب بیشترین نیروی حاصل از انفجار (بدون اینکه نیروی این انفجار از کنار پیستون فرار کند) و انتقال آن به شاطون و نهایتا به میل لنگ. درب خروجی مخزن روغن را در جای خود گذاشته و آن را ببندید تا جایی که سفت شود، اما حواستان باشد که زیاد سفت نشود. درب خودرو را محکم ببندید و در صورت عدم موفقیت در اولین تلاش، این کار را تکرار کنید. درب خروجی مخزن روغن را با دست نگاه دارید، به محض اینکه درب مخزن را بردارید، روغن شروع به تخلیه شدن میکند. قبل از اینکه درزگیر پیچ تخلیه را ببندید حتما آن را به روغن نو آغشته کنید. بعد از اینکه فیلتر روغن را تعویض کردید و پیچ خروجی مخزن روغن را بستید، سینی تحتانی را در جای خود نصب کرده و ماشین را از جک پایین بیاورید. قبل از نصب فیلتر جدید اطمینان حاصل کنید که واشر فیلتر روغن (حلقهای از جنس پلاستیک و دایره شکل) جا نمانده باشد.