افزایش نرخ روغن موتور و طولانیشدن دوره تعویض

در طی دو سال و هر ۳۰۰۰۰ مایل با فرض بر اینکه هزینه تعویض روغن ۴۰ دلار باشد میتوانید ۲۴۰ دلار را برای خود ذخیره کنید اگر که هر ۷۵۰۰ مایل روغن خود را تعویض کنید نه هر ۳۰۰۰ مایل، البته تعویض روغن فقط به مسافت بستگی ندارد اگر زیاد رانندگی نمیکنید بازهم روغنموتور شما نیاز دارد که تعویض شود حتی اگر کمتر از حدنصاب تعویض روغن در سال رانندگی کنید، بااینحال بازهم باید هر دو سال یکبار روغن خودروی خود سایت tamirgah-mojaz را تعویض کنید. روغن موتور پس از کار کردن در معرض تجزیه قرار میگیرد و پس از مدتی خاصیت خود را از دست میدهد و کیفیت آن پایین میآید؛ روغن موتور آلوده نمیتواند به درستی عمل کند و سبب اختلال در حرکات موتور میشود به همین دلیل اگر روغن موتور معمولی بود پس از ۳ ماه ( ۵ تا ۸ هزار کیلومتر کارکرد) و روغن موتور سنتتیک پس از ۶ ماه (۸ تا ۱۱ هزار کیلومتر کارکرد) باید تعویض شود. اگر هرکدام از این مشکلات را مشاهده کردید خودرو را برای تعمیر به مکانیکی ببرید. ذکر این نکته حیاتی است که خاموش کردن خودروی جوش آمده ممکن است باعث چسبیدن رینگ پیستونها به دیواره سیلندرها شود.

این موضوع به خصوص برای ناوگان حمل و نقل مسافران یا کالاها دردسرساز خواهد بود و باعث نارضایتی مشتریان میشود. برای تعویض روغن موتور ماشین به رنگروغن هم دقت کنید، رنگروغن باید قهوهای یا سیاه باشد اگر رنگروغن روشن بود این بدان معنی است که در سیستم خنککننده ماشین نشتی وجود دارد و ضد یخ به داخل موتور نشت میکند. اگر زمان تعویض روغن ماشین رسیده است می توانید به راحتی با استفادهاز تعویض روغنی سیار هوم سرویز برای عوض کردن روغن ماشین کمک بگیرید. باعث کاهش زمان تعویض روغن موتور خواهد شد. طرز رانندگی شما مانند سرعت زیاد یا معمولی ؛ پر گاز رفتن و سرعت بالا نیز باعث کاهش عمر روغن موتور خواهد شد. هر چه میزان این آلودگی ها بیشتر باشد عمر روغن کاهش خواهد یافت چرا که فیلتر روغن دیگر قادر به جذب آلودگی ها نخواهد بود و روغن سیاه و کثیف خواهد شد.

مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق می افتد، بنابراین باید حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. اگر روغن را روی انگشت خود ریختید و ذرات سفت در آن احساس کردید باید روغن را تعویض کنید. چرا که اگر در انجام تعویض آن کوتاهی کنید،ممکن است اثرات زیان آوری به دنبال داشته باشد. اگرچه بهترین گزینه برای یک تعویض روغنی یا اتو سرویس پیشرفته و به روز استفاده از دستگاه ساکشن روغن موتور به دلیل کاهش حجم کار و فرآیند تمیزی آن است، اما به خوانندگان این مطلب اجازه می دهیم خودشان تصمیم بگیرند که بهترین روش کدام است.

هزینه ناشی از هر یک از این موارد بسیار سنگینتر از هزینه روغن موتور خواهد بود. ورود آب به داخل موتور از دیگر از عواملی است که موجب خرابی موتور میشود.اگر آب به منیفولد موتور وارد شود احتمال کج شدن شاتون های موتور بسیار است. یکی از عوامل ایجاد خرابی خودرو، عدم تشخیص به موقع زمان تعویض روغن است. در صورتی که یکی از اجزای خودرو دچار صدمه ای شده باشد، امکان دارد، مشکلاتی برای ماشین به وجود بیاورد، در این صورت باید آن را تعویض کند. این کار از طریق گیج روغن انجام میشود. به راحتی میتوانید تعویض فیلتر ماشین را از خانه خودتان شخصاً انجام دهید. در بخش دوم آموزش تعویض روغن ماشین زمان هایی که روغن موتور باید با روغن موتور جدید تعویض شوند را معرفی کردیم؛ که در حالت معمول پس از پیمودن ۴۰۰۰تا ۶۰۰۰کیلومتر مسافت باید تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را انجام داد؛ همچنین ساده ترین راه این است که به روغن موتور خود دست بزنید در صورتی که دارای چسبندگی بود یعنی کیفیتش رو به کاهش است و نیاز به تعویض دارد. برای تعویض روغن موتور ماشین شما باید به حواستان به سطح روغن خودروی خود باشد، نتایج نظرسنجیهای موثق به ما نشان میدهد که حتی در خودروهای جدید هم باید سطح روغنموتور هراز چند باری بررسی شود.

اکثر وسایل نقلیه اتوماتیک یا جدید یک روش آسان برای بررسی سطح روغن گیربکس به شما ارائه می دهند. دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید و توصیههای خودروساز را جدی بگیرید، برخی از خودروهای جدید دیگر مانند ماشینهای قدیمی از گیج روغن برخوردار نیستند و دارای نمایشگرهای الکترونیکی برای نمایش روغنموتور میباشند. پس با ما تماس بگیرید و علاوه بر استفاده از یک صفحه کلاچ باکیفیتتر، صرفه جویی در زمان، گارانتی معتبر شرکتی و هزینه های بسیار به صرفه، از پشتیبانی رایگان ۲۴ ساعته نیز برخوردار باشید. از طرفی سیستم عامل های این دستگاه ها با توجه به ویندور و اندروید بودن هرکدام دارای مزایا و معایبی میباشد بطور کلی در سیستم های عامل های ویندوز که کمی هم قدیمی تر هستند خرابی های کمتری مشاهده شده که دلیل آن استفاده از این سیستم عامل نبوده و استفاده از قطعات با کیفیت بالاتر میباشد در صورتی که سیستم عامل اندروید دارای سرعت و امکانات بسیار بیشتری نسبت به ویندوز است که اگر در کیفیت خرید و برند آن توجه نشود میتواند دردسر ساز تر از سیستم عامل ویندوز باشد لذا پیشنهاد ما استفاده از مانیتور های اندروید شرکتی و گارانتی دار داخلی است.

ولی اگر روغن پایینتر از خط min یا Low باشد باید به ماشین روغن اضافه کنید. برای اینکه بتوانیم در نگهداری از ماشین لباسشویی بکوشیم، باید موارد لازم را برای حفاظت از آن، رعایت کنیم. این نوع از ماشین لباسشویی انواع گوناگونی دارند، لباسشویی های دیجیتالی درب از بالا، لباسشویی های درب از جلو، ماشین های لباسشویی بدون تسمه برخی از انواع این لباسشویی ها هستند. به خاطر اینکه این روغنها بهطورمعمول عملکرد مناسبی در این شرایط دارند و برای مسافتهای طولانی میتواند مورداستفاده قرار گیرد. زیاد به دنبال عوض کردن سریع و پیدرپی روغن خودروی خود نباشید بهتر است دستورالعملها را دنبال کنید تا موتور شما عملکرد مناسبی داشته باشد. هر ماشین خاص ویژگی های خاص خود را دارد. دیاگ اطلاعات لازم در مورد خرابی و نواقص قسمتهای مختلف موتور ماشین را از کامپیوتر دریافت میکند و سپس اطلاعات را به ردیاب انتقال میدهد. در نتیجه، ECU به کمک سنسور اطلاعات لازم از وضعیت روغن موتور را به دیاگ و ردیاب ارسال میکند. سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک پژو 206 : تعویض روغن، فیلتر و سرویس دوره ای گیربکس اتوماتیک در زمان معین و مشخص، رانندگی اصولی و آگاهی نسبی از عملکرد گیربکس، نقش مهمی در افزایش طول عمر قطعات گیربکس پژو 206 دارد.

روغنهای سینتیک به کاهش تشکیل رسوب در موتور کمک کرده و باعث افزایش طول عمر موتور میشود. شرایط آب و هوایی مانند گرمای زیاد باعث کاهش زمان تعویض روغن موتور خواهد شد یا وجود گرد و خاک فراوان در محل رانندگی با اتومبیل باعث کاهش زمان تعویض روغن موتور خواهد شد. یکی از مهمترین کاربردهای ردیاب ماشین، تشخیص زمان تعویض روغن است که به کمک اتصال ردیاب به ECU یا کامپیوتر خودرو انجام میشود. مهمترین وظیفه روغن موتور حفاظت از موتور اتومبیل و اجزای داخلی آن است بنابراین هرچه سطح کیفی بالاتری برای موتور اتومبیل انتخاب کنیم باعث کاهش هزینه­ها در بلند مدت خواهد شد. انتخاب روغن موتور مناسب برای سلامت خودرو حیاتی است و باید به آن اهمیت داد.

برای انتخاب روغن موتور باید به بنزینی یا دیزلی بودن موتور، مدل اتومبیل و شرایط آب و هوایی توجه کرد. چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است، بستگی زیادی دارد. در صورتی که به دلیل عدم تعویض روغن، ماشین در جاده یا محلی خراب شود که دسترسی به تعمیرکار در آن نباشد و یا هزینه خرید قطعات فرسوده ماشین زیاد باشد، هم از راننده زمان زیادی برای درست کردن ماشین صرف میشود و هم هزینه زیادی را باید صرف کند. این ردیاب با تشخیص به موقع مشکل و اطلاع دادن به مدیر ناوگان یا راننده برای تعویض روغن، جلوی بسیاری از هزینههای ناشی از عدم بررسی روغن موتور را میگیرد.

نگاهی به سوئیچ شیشه بالابر بیاندازید، برای یافتن این مشکل از یک ولت سنج کمک بگیرید. یکی دیگر از وظایف روغن موتور تمیز کردن داخل موتور است به عبارتی داخل موتور را شستوشو میدهد. اگر مشکلی در روغن ماشین و سطح آن مشاهده نکردید گیج روغن را تمیز کرده و سر جای خود برگردانید و مطمئن شوید که در جای خود محکم بستهشده است سپس کاپوت را پایین بزنید. البته همیشه باید به صورت دستی میزان روغن موتور خود و همچنین شفافیت انرا چک نمایید. البته هنوز این برندها در بازار هستند اما ما استفاده نمیکنیم چراکه کیفیت قبلی را ندارد و اغلب تقلبی هستند.» فروشنده دیگری هم درباره روغنهای خارجی میگوید: «جنس خوب در بازار کم است و نمیتوان روغن تقلبی دست مشتری داد. روغنهای سینتیک به موتورهایی که مستعد ساخت رسوبات هستند هم کمک کنند، برخی از مدلهای تویوتا و فولکسواگن درگذشته دارای چنین مشکلاتی بودند، این رسوبات طی تجزیه و سوخت روغن تشکیل میشود و ممکن است جریان روغنموتور را مسدود کند و منجر به خرابی موتور شود. بنابراین باید در جهت اخذ معاینه فنی خودرو مدارکی را فراهم آورده و چند مرحله مهم را طی کرد. بنابراین تعویض به موقع فیلتر هوا برای افزایش کارایی و بازده موتور ضروری است .

در این مطلب با اهمیت روغن موتور آشنا شدیم و دریافتیم که عدم تعویض به موقع آن چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. اکنون که با کاربرد روغن موتور در ماشین آشنا شدید، شاید این سوال برایتان مطرح شود که چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کرد. چه چیزهایی درباره روغن موتور باید بدانیم؟ میله اندازهگیری روغن موتور درجه بندی مینیموم و ماکسیموم دارد. باید برای بررسی سطح روغن گیربکسهای اتومات میله نشانگر را بیرون بکشید و خودرو را روشن بگذارید و دنده را در حالت پارک قرار دهید تا بتوانید متوجه سطح افزایش و کاهش روغن شوید. تمام این مراحل در چند ثانیه کوتاه صورت میگیرد؛ به طوری که متوجه انتقال قدرت و جرقههای داخل موتور نمیشویم. اگر ذغال ها تمام شوند و به مرور زمان فرسوده شوند ما می توانیم از کارکرد دستگاه متوجه آن شویم. اگر نشانهای از ایراد در آن وجود داشت در اولین فرصت آن را تعمیر کنید. به کمک روغن موتور، اصطکاک میان قطعات موتور کم میشود و از فرسودگی و پارگی آنها جلوگیری میشود.

روغن موتور به عنوان یک روان کننده برای قطعات موتور نقش مهمی دارد و از سایش قطعات موتور جلوگیری کرده و مانع از خوردگی قطعات میشود. خراب شدن ماشین یکی از مشکلاتی است که میتواند برای هر وسیله نقلیهای رخ دهد و صاحب خودرو را با دردسر مواجه کند. این وسیله کاربردی در صورت نیاز به تعویض روغن موتور نیز هشداری را به صاحب خودرو اعلام میکند تا در اسرع وقت تعویض روغن انجام شود. این الزامات در دفترچه راهنمای اتومبیل تان به طور مفصل شرح داده شده است و تعمیرگاه اتومبیل شما اطلاعات مربوط به مشخصات سوخت خودروتان را برایتان توضیح می دهد. کامپیوتر ماشین در واقع عملکردی شبیه به مغز برای موتور دارد و وضعیت آن را به طور کامل کنترل میکند. اما بسیاری از ما به دلیل مشغلههای فکری گاهی به طور کامل از وضعیت سلامت خودرو غافل میشویم و در زمانی نامناسب گرفتار خرابی خودرو میشویم.

گاهی نیز امکان بررسی وضعیت خودرو وجود ندارد؛ برای مثال مدیران ناوگان به دلیل تعداد زیاد خودروها فرصت کافی را ندارند تا تمامی خودروها را مورد بررسی سلامت قرار دهند. در سیستم بررسی وضعیت و سلامت روغن موتور خودرو، چند سنسور، یک نرمافزار و الگوریتم وجود دارند که اطلاعات مشخصی از دمای کارکرد موتور، استارت موتور، استارت اولیه و سرد، مدت زمان رانندگی، مدت زمان درجا کار کردن پیشرانه و دور موتور را جمعآوری میکنند. صاحبان خودرو با وجود این روغنها دیگر از تغییرات دمایی نگران نبودند؛ چراکه ساختار این محصول در دمای پایین، مانع از سخت شدن و افزایش گرانروی روغن شده و در دمای بالا دچار کاهش شدید گرانروی نمیشد. امروز تصمیم گرفتیم در مورد بهترین زمان جهت تعویض روغن موتور و نحوه انجام آن توسط کارشناس متخصص این حوزه اطلاعاتی مفید و کاربردی در اختیار شما قرار بدهیم.